Do góry
Bez wątpienia bieszczadzkie anioły objęły patronatem wycieczkę szkolną dla klas V- VIII, bo jak wytłumaczyć fakt, że po weekendowych ulewnych deszczach, jesiennej mżawce i porannym kapuśniaczku 7 października 2024r. zaświeciło słoneczko i towarzyszyło nam przez cały czas trwania zielonej szkoły, w wersji mini,w Ustrzykach Dolnych. 35-osobowa grupa uczniów po opieką swoich nauczycielek spędziła dwa dni w przepięknych okolicznościach bieszczadzkiej przyrody, poznając kilka atrakcji turystycznychpołudniowo-wschodnich krańców naszego województwa. Odkrywaliśmy je stopniowo, rozpoczynając od Ogrodów Biblijnych w Starej Wsi należących do Kolegium Jezuickiego. W tym niezwykłym miejscu uczniowie otrzymali swoje pierwsze zadanie- rozpoznanie jak największej liczby scen biblijnych, do których nawiązywały rzeźby z piaskowca, makiety i budowle zgromadzone na terenie ponadhektarowego placu przy Sanktuarium pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Każdego roku 10 października na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego ustanowiła to święto, aby zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim na promocję zdrowia psychicznego, ponieważ należy ono do tych wartości, które w sposób szczególny wpływają na jakość życia człowieka. Tego dnia dzieci z oddziału przedszkolnego i najmłodsi uczniowie z klas I – III wzięli udział w zajęciach dedykowanych temu wydarzeniu. Poprzez medytację, która jest sztuką słuchania samego siebie, oraz prezentację i ćwiczenia, uczniowie dowiedzieli się, jak dbać o psychikę; co może polepszyć lub pogorszyć zdrowie psychiczne, w jaki sposób wyrażać emocje, jaka jest rola snu, relaksu, budowania relacji oraz akceptowania siebie.
Światowy Dzień Uśmiechu już na stałe zagościł w naszym kalendarzu imprez szkolnych. W naszej szkole uśmiechu na co dzień nie brakuje. Nasi uczniowie zwykle są radośni i weseli (pewnie dlatego nie chorują). Uśmiech jest bowiem niezwykle uniwersalnym lekarstwem. W pełni zgadzamy się z powiedzeniem: „Uśmiech pozostaje najtańszym prezentem, jaki mogę dać każdemu, a jednak jego moc może pokonać królestwa. ” (Og Mandino). Dlatego właśnie w piątek 4 października 2024 roku wszyscy wszystkich obdarowywali uśmiechem. Wszak on jest w każdym rozmiarze i pasuje do każdego.
tekst: B. Czajkowska
Każdego roku, 2 października obchodzony jest Światowy Dzień bez Przemocy. Celem tego dnia jest przypomnienie, że przemoc nie jest rozwiązaniem problemów, a tylko dialog, wzajemny szacunek i zrozumienie są kluczowe w budowaniu lepszego świata. Jest to bardzo ważny dzień, ponieważ przemoc to nie tylko agresja fizyczna, ale to także słowa, które czasami ranią najbardziej. Nie zawsze jest ona widoczna i wtedy najtrudniej jest pomóc osobie, która jej doświadcza. Tego dnia, pani pedagog poprzez hasła umieszczone na gazetce szkolnej zwróciła szczególną uwagę uczniów na zasady życia bez przemocy. Ponadto uczniowie klasy trzeciej podczas zajęć w klasie próbowali odpowiedzieć na pytanie: Jak możemy przeciwdziałać przemocy? W głowach trzecioklasistów rodziły się różne pomysły i hasła:
27 września w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Jabłka. To święto ma na celu promocję tego wspaniałego owocu, a my, jako szkoła promująca zdrowie, staramy się dodatkowo zachęcać zarówno naszych uczniów jak i rodziców do spożywania zdrowych przekąsek i posiłków. Tego dnia w klasach najmłodszych królowały kolory: czerwony, zielony, pomarańczowy i żółty. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego, Lena Ozga i Jakub Dobrowolski, pod opieką koordynatora Szkoły Promującej Zdrowie częstowali wszystkich uczniów klas I – VIII i dzieci z przedszkola oraz zerówki jabłkami ufundowanymi przez Radę Rodziców. W poszczególnych klasach odbyła się też degustacja przekąsek przygotowanych samodzielnie przez dzieci oraz przez rodziców.
W dniu 26 września klasa VI wraz z wychowawcą udała się na wycieczkę rowerową do Osady Kochany - miejsca wypoczynku i relaksu, które zaskoczyło nas swoistym urokiem i spokojem. Wycieczka połączyła w sobie elementy historii, aktywności fizycznej na świeżym powietrzu oraz integracji zespołu klasowego. Osada Kochany to historia i kultura polskiej wsi, przemawiająca przez piękne, przywrócone do życia obiekty i eksponaty muzealne. Uczestnicy odwiedzili Narodową Galerie Niepodległości Polski 100, drewniany kościółek, poczuli klimat klasy szkolnej z okresu międzywojennego, a miłośnicy motoryzacji mogli podziwić zabytkowe samochody i traktory. Właściciel osady opowiedziała nam historie wsi Kochany zwracając szczególną uwagę na jej tragiczne losy z czasów II wojny światowej.
W środę 25 września 2024 roku, naszą szkołę odwiedziły dwie dyspozytorki Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Rzeszowie. Panie spotkały się z dziećmi z oddziału przedszkolnego oraz uczniami z klas I-III. W bardzo profesjonalny i ciekawy sposób opowiedziały młodym słuchaczom o numerze alarmowym 112. Wyjaśniły dokładnie kiedy można korzystać z tego numeru, a kiedy jest to całkowicie niedozwolone. Tłumaczyły też, jak prawidłowo dzwonić i jak ważna jest znajomość swojego adresu zamieszkania i numeru telefonu przynajmniej jednego z rodziców. Dzieci i uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w dyskusji i podawali przykłady sytuacji, w których wzywane są odpowiednie służby ratunkowe. Panie szczególną uwagę zwracały na to, że nawet dzieci z oddziału przedszkolnego mogą skutecznie korzystać z numeru alarmowego i mogą uratować komuś życie.
Z początkiem nowego roku szkolnego 2024/2025 koordynatorzy Szkoły Promującej Zdrowie w ramach zadań wynikających z przeprowadzonej autoewaluacji, zaplanowali cykl systematycznych działań pod hasłem „Marsz po zdrowie”, których celem jest promocja zdrowia, a w szczególności poprawa kondycji i sprawności fizycznej naszych uczniów. Wyjątkowo letnia jak na tę porę roku aura, zachęca na aktywność fizyczną na świeżym powietrzu, dlatego w czwartek, 19 września 2024r. koordynatorki do spraw promocji zdrowia zorganizowały dla uczniów klas III, V i VI pierwszy przemarsz ścieżkami Lasów Janowskich. Poprzez ruch w lesie uczestnicy wyprawy nie tylko dotlenili organizmy , ale przede wszystkim poczuli niezwykłą atmosferę lasu i jego mikroklimat, który obniża poziom stresu, a także mobilizuje układ odpornościowy do pracy. Korzyści z pobytu w lesie są nie do ocenienia.
Powszechny dostęp do komputera, a przede wszystkim do Internetu, przynosi dzieciom i młodzieży nie tylko korzyści, ale stwarza również wiele zagrożeń. Użytkownicy spędzają w sieci coraz więcej czasu, zwłaszcza tego wolnego od nauki podczas ferii czy wakacji. Z myślą o bezpieczeństwie naszych uczniów w bieżącym roku szkolnym w rzeczyckiej placówce realizowany był program „LOGUJ SIĘ Z GŁOWĄ”, który ma na celu wyposażanie młodych ludzi w wiedzę i umiejętności sprzyjające najmniej ryzykownemu korzystaniu z mediów elektronicznych oraz ochronę przed e-uzależnieniami. W ramach działań programu w poszczególnych kategoriach wiekowych (tj. w klasach I-III, IV-VI i VII-VIII) zrealizowano pogadanki i warsztaty tematyczne, podczas których uczniowie jako użytkownicy sieci zapoznali się ze swoimi prawami i obowiązkami, zasadami ochrony danych osobowych czy ochrony domowego komputera przed internetowymi zagrożeniami.
Drodzy Uczniowie, wakacje czas rozpocząć!
Wiemy, że cieszycie się na ten czas beztroski i odpoczynku od codziennych obowiązków oraz nauki. Aby te wakacje były radosne, a przede wszystkim bezpieczne, przypominamy
o najważniejszych zasadach bezpiecznego spędzania wolnego czasu. Oto 10 zasad bezpiecznych wakacji:
1. Chroń się przed słońcem.
2. Nawadniaj się.
3. Uważaj nad wodą.