Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

W tym tygodniu, korzystając ze śnieżnej aury, uczniowie z klasy II i III zajęcia z wychowania fizycznego odbywali w plenerze. Było dużo śmiechu i dobrej zabawy połączonej ze zdrową aktywnością. Wszystko to w ramach promocji zdrowia oraz  prowadzonej w klasie II i III innowacji pedagogicznej.
        tekst: B. Czajkowska

Czytaj więcej...

Światowy Dzień Walki z AIDS jest świętem, którego coroczne obchody ustalono na 1 grudnia. W tym roku hasło przyjęte z tej okazji przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami. W naszej szkole uczniowie klas IV i V uczestniczyli w zajęciach, których celem było przybliżenie im problematyki związanej z chorobą AIDS traktowaną jako epidemia XXI w. będącą ogromnym problemem całego świata. Pierwsze przypadki AIDS rozpoznano 20 lat temu. Chorobata jest wynikiem zakażenia wirusem HIV i jak na razie nie ma na nią lekarstwa.  Dzieci dowiedziały się, jakimi drogami dochodzi do zarażeniasię wirusem HIV oraz jakie działania profilaktyczne można podjąć, by tego uniknąć. Uczniowie zostali też  zapoznani z objawami pojawiającymi się u osób chorych na AIDS.

Czytaj więcej...

Szczęście znajduje się w tobie. Zaczyna się na dnie twojego serca,
a ty możesz je wciąż powiększać, pozostając życzliwym tam,
gdzie inni bywają nieżyczliwi, pomagając tam, gdzie już nikt nie pomaga…

                                                           (Phil Bosmans)

Czytaj więcej...

,,W środę, 8 listopada 2023 r., uczniowie naszej szkoły po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej akcji „Śniadanie daje moc” organizowanej w ramach Europejskiego Dnia Zdrowego Jedzenia  i Gotowania. Nasi uczniowie doskonale wiedzą, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia, gdyż dzięki niemu nasze organizmy mają energię do nauki i pracy.  Dzięki zbilansowanej diecie  lepiej się  koncentrujemy podczas lekcji, mamy siłę do zabawy i ochotę  do aktywnego wypoczynku. Od  piętnastu lat, czyli  od momentu  przyjęcia naszej placówki do Rejonowej Sieci  Szkół Promujących  Zdrowie,  w naszej szkole uczniowie  codziennie pod opieką nauczycieli  wspólnie spożywają  śniadanie w klasie. Jednak każdego roku  8 listopada,  drugie śniadanie  nabiera wymiaru  prawdziwej  uczty, ponieważ cała społeczność szkolna  angażuje się w  przygotowanie  zdrowego śniadania.

Czytaj więcej...

Każdy drugoklasista i trzecioklasista z naszej szkoły Ci to powie. U nas zawsze dużo się dzieje. Jako szkoła promująca zdrowie podejmujemy szereg działań na rzecz poprawy świadomości zdrowotnej wśród uczniów. Jednym z takich działań jest prowadzona w klasie drugiej i trzeciej innowacja pedagogiczna „W zdrowym ciele, zdrowy duch – wiedza, dieta oraz ruch”. Staramy się, aby nasi uczniowie byli zdrowi i sprawni. Duży nacisk kładziemy na właściwe odżywianie, ale i na ruch we wszelkich postaciach. Prowadzimy zajęcia w sali gimnastycznej, ale jeśli aura na to pozwala, wychodzimy na świeże powietrze. Uczniowie wprost uwielbiają te zajęcia. Uczestnicząc w nich poprawiają swoją kondycję fizyczną i przede wszystkim dobrze się bawią.
        tekst: B. Czajkowska

Czytaj więcej...

Zdrowo i kolorowo” – pod takim hasłem obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw w naszej szkole. Inicjatorem tego święta jest nowozelandzka fundacja charytatywna „5+ a Day”, która już od dziesięciu lat, w trzeci piątek października, dla zdrowia i witalności zachęca wszystkich do spożywania każdego dnia pięciu lub więcej porcji kolorowych, świeżych owoców i warzyw. Nasza społeczność, należąca do sieci Szkół Promujących Zdrowie, po raz kolejny włączyła się w obchody tego święta, ponieważ jest to doskonała okazja, aby przypominać uczniom o walorach zdrowotnych owocowo-warzywnych posiłków. Ponadto od wielu lat uczestniczymy również w „Programie dla szkół”, dzięki któremu nasi uczniowie otrzymują codziennie porcję świeżych owoców lub warzyw, toteż korzyści z ich spożywania są im dobrze znane.

Czytaj więcej...

Nie jest tajemnicą, że o zdrowie trzeba dbać przez cale życie. Nawyki wypracowane w okresie dzieciństwa przyniosą wspaniałe efekty w późniejszych latach, zwłaszcza w życiu dorosłym. Uwzględniając ten fakt, jako szkoła promująca zdrowie staramy się wprowadzać różnorodne działania – także innowacyjne, których celem jest propagowanie zasad zdrowego żywienia i promowanie postaw odpowiedzialności za własne zdrowie. Dwudziestego października bieżącego roku w holu naszej szkoły zostały wywieszone wszystkie prace plastyczne uczniów, którzy wykonali plakaty promujące zdrowie, zgodne z wylosowanym wcześniej przez siebie hasłem. Sentencje, porzekadła i aforyzmy o tematyce zdrowotnej zwizualizowało aż 25 uczniów, z których każdy został nagrodzony wysoką oceną z plastyki.

Czytaj więcej...

W piątek 27 października 2023 roku odwiedzili nas druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stalowej Woli. Przyjechali, aby pokazać dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz uczniom naszej szkoły, jak profesjonalnie udzielić pierwszej pomocy. Dzieci i uczniowie z wielką uwagą wysłuchali wykładu i obejrzeli pokaz, aby później przystąpić do ćwiczeń praktycznych. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, ale i nauczyli się też wielu ciekawych i bardzo potrzebnych rzeczy, na przykład tego, iż nawet małe dziecko jest w stanie wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową oraz ułożyć osobę nieprzytomną w pozycji bocznej bezpiecznej. W ramach ćwiczeń praktycznych dzieci bez trudu układały w tej pozycji nie tylko swoich kolegów czy koleżanki, ale też osoby dorosłe.

Czytaj więcej...

Nasi uczniowie doskonale wiedzą, jak ważne jest spożywanie zdrowych i zbilansowanych posiłków każdego dnia. Wiedzę też, że aby te posiłki były pełnowartościowe, do każdego z nich powinny być dodawane owoce lub warzywa. Są one niewyczerpanym źródłem witamin i minerałów. Uczniowie klasy II i III przekonali się, że warzywa i owoce to znakomity materiał plastyczny. W ramach prowadzonej w obu klasach innowacji pedagogicznej „W zdrowym ciele, zdrowy duch – wiedza, dieta oraz ruch” wykonywały portrety z owoców i warzyw. Zanim uczniowie przystąpili do pracy przypomnieli sobie dlaczego tak ważne jest spożywanie owoców i warzyw każdego dnia. A potem w ruch poszła dziecięca fantazja. I trzeba przyznać, iż nasi uczniowie zaskoczyli nas kolejny raz bardzo pozytywnie.

Czytaj więcej...

Z okazji Dnia Chłopaka  w naszej szkole został rozegrany Międzyklasowy Turniej w Piłce Nożnej. Drużyny najpierw losowały przeciwnika do pierwszego meczu, następnie przegrani grali mecz o trzecie miejsce, a wygrani mecz o pierwsze miejsce. Spotkanie było rozgrywane 2 x 12 min. Wyniki poszczególnych meczów:
Kl.VII – kl.VII         0:6
Kl.IV/V – kl. VI      2:7
Kl. VII – IV/V         2:3
Kl. VI – kl. VIII       1:4

Czytaj więcej...