Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Koordynatorzy Szkoły Promującej Zdrowie będą  z nas dumni!  12 czerwca 2024 r. liczna grupa szósto- i siódmoklasistów pod opieką nauczycieli i rodziców przemierzyła rowerami ponad 20-kilometrową trasę do urokliwej śródleśnej Osady Kochany znajdującej się w głębi Lasów Janowskich.  Pomysł zorganizowania wycieczki rowerowej na zakończenie zajęć edukacyjnych zrodził się podczas  ostatniej wywiadówki. Rada Rodziców klasy siódmej zaproponowała pośredniczenie i udział w zrealizowaniu planów wyjazdowych.   W celu integracji wkrótce najstarszych uczniów w naszej szkole zaproszono do udziału także szóstoklasistów. Idealna pogoda pozwalała na delektowanie się malowniczą drogą w większości wiodąca przez las. Wspaniale smakował piknikowy prowiant zjedzony na trawie. W Osadzie Kochany  czekała nas inna uczta – duchowa i podróż w czasie.

Czytaj więcej...

W środę, 12 czerwca 2024 roku, odbyły się w naszej szkole międzyklasowe rozgrywki sportowe. Zostały one zorganizowane w ramach prowadzonej w klasach drugiej i trzeciej innowacji pedagogicznej „W zdrowym ciele, zdrowy duch – wiedza, dieta oraz ruch” a wzięły w nich udział dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – III. Każdą klasę reprezentowały dziewięcioosobowe drużyny. Zawodnicy rywalizowali w czterech konkurencjach sprawnościowych. Trzeba przyznać, iż wszyscy wykazali się ogromną wolą walki.  Szczególnie dużo zapału wykazały dzieci z oddziału przedszkolnego. Dlatego też zajęły w rywalizacji trzecie miejsce. Na pierwszym miejscu podium uplasowała się klasa III. Drugie miejsce zajęły ex aequo klasa II i I. Każda klasa otrzymała nagrodę. Dziękujemy wszystkim zawodnikom za uczestnictwo w rozgrywkach i za przestrzeganie ustalonych zasad.
                 tekst: B. Czajkowska

Czytaj więcej...

W środę, 5 czerwca 2024r., dzieci z oddziału przedszkolnego oraz z klasy pierwszej wyruszyły na wspólną, całodniową  wycieczkę do Magicznych Ogrodów w Janowcu. W bramie Magicznych Ogrodów przywitał nas uśmiechnięty i olbrzymi Mordol. Przedstawił nam wróżkę(animatorkę), która przeprowadziła nas przez świat pełen magii, ogrodów i fantastycznych stworzeń. Najpierw naszej grupie została przypisana nazwana Mordole, a następnie przywitał nas skrzat ukryty w pniu drzewa. Zabawę rozpoczęliśmy od wysłuchania dziwnego języka starych Drzewców, tylko cisza i skupienie pozwoliło zrozumieć ten tajemniczy język. Kolejną atrakcją była kolejka, która przewiozła nas po zakamarkach Magicznych Ogrodów. Bardzo spodobało nam się  też  pole, gdzie rosły olbrzymie marchewki. 

Czytaj więcej...

Wczesnym rankiem, 27 maja, 33 osobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z opiekunami wyruszyła w podróż w malownicze okolice Dolnego Śląska. W samo południe dotarliśmy pod mury niezwykłego zamku w Mosznej. Zamek swym niesamowitym urokiem i bajkową architekturą, a także rozległym parkiem z kilkusetletnimi dębami i lipami zrobił olbrzymie wrażenie na naszych uczestnikach. Magiczną podróż po komnatach, które były domem jednej z najbogatszych rodzin w tej części Europy, rozpoczęliśmy od zwiedzania poczekalni dla gości, dawnej sali lustrzanej, westybulu, biblioteki, galerii, pokoju hrabiego, Złotego Apartamentu oraz kaplicy. W komnatach zamkowych znajdował się system audio oraz tablice informacyjne, dzięki którym poznaliśmy  historię zamku i rodziny von Tiele-Winckler, której zamek zawdzięcza swój obecny kształt.

Czytaj więcej...

Nie pal przy mnie, proszę” to program edukacji antynikotynowej przeznaczony dla dzieci z klas I – III szkół podstawowych. Głównym celem  programu jest zachęcanie  do niepalenia oraz  wykształcenie u dzieci umiejętności  skutecznego  radzenia  sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Realizacja tego programu w naszej szkole  uwieńczona została konkursem plastycznym pod tym samym tytułem. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu dowolną techniką, którego treść miała pokazać i zaznaczyć  sprzeciw dzieci wobec palaczy w ich najbliższym  otoczeniu. Prace plastyczne zostały wywieszone w holu naszej szkoły również w ramach obchodów Światowego Dnia bez Papierosa, który został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 roku i  przypada na dzień 31 maja., a jego celem jest zwrócenie uwagi  na szkodliwość palenia  tytoniu.

Czytaj więcej...

27 maja 2024 roku dla uczniów klas VI-VII odbyły się warsztaty dotyczące promocji zdrowia poprowadzone przez przedstawicielkę Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Stalowej Woli, panią Iwonę Duszkę. W bardzo atrakcyjnej formie prelegentka przekazała naszym wychowankom cenne informacje o zdrowiu, roli sportu, prawidłowego odżywania i chorobach wynikających z prowadzenia niezdrowego trybu życia. Uczniowie nie dali się zaskoczyć Piramidą Zdrowia i Aktywności Fizycznej,  którą bez trudu ułożyli z puzzli zgodnie z kolejnością zaleceń żywieniowych. Wykazali się dobrą wiedzą dotyczącą  zdrowia podczas rozwiązywania quizu on-line, chętnie brali udział w testowaniu okularów symulujących sposób postrzegania świata osób pod wypływem środków odurzających.

Czytaj więcej...

Przewodnim motywem tegorocznego spotkania przy pomniku naszego wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza, w Rzeczycy Okrągłej stały się bogoojczyźniane hasła zaledwie wybrzmiałej patriotycznej majówki, która każdego roku mobilizuje Polaków do radosnej manifestacji patriotycznych uczuć i postaw. Toteż miłośnicy poezji mistrza z lubością poddali się urokowi jego poezji w samo południe słonecznego piątku (24 maja), by w atmosferze radosnego uniesienia kontemplować słowa, które z mocą wybrzmiały w kontekście rocznicowych obchodów Konstytucji 3 maja, przypomniane przez naszych młodych recytatorów:
Słuchajcie! (…)

Czytaj więcej...

Szkoła – uczy i promuje,
aktywność – regeneruje,
a zdrowie – kwitnie!

Pod takim właśnie, autorskim hasłem, w poniedziałek (20 maja  2024 r.) w naszej szkole odbyło się publiczne przedstawienie wyników autoewaluacji działań szkoły realizowanych w ramach promocji zdrowia. Uroczystość miała miejsce w sali gimnastycznej, gdzie zgromadzili się członkowie społeczności szkolnej: pan dyrektor, nauczyciele, uczniowie, pracownicy niepedagogiczni, członkowie Rady Rodziców z przewodniczącą, panią Eweliną Solpą, oraz wszyscy zainteresowani rodzice uczniów.

Czytaj więcej...

Inspiracją do powstania niniejszej innowacji była potrzeba wzmocnienia wśród uczniów odpowiedzialności, poczucia wartości, usprawnienia percepcji wzrokowej oraz koncentracji uwagi, motoryki małej i estetyki. Podczas spotkań z pedagogiem, poprzez przystąpienie do innowacji, uczniowie rozwijali swoją kreatywność, kompetencje emocjonalne oraz odpowiedzialność za pracę i współpracę  zespołową. Od samego początku do końca, z należytą motywacją, wyklejali obrazek, a bliżej końca pracy ujawniali ogrom emocji zachwycając się pięknem swojego dzieła. Drobne, kolorowe diamenciki utworzyły wyjątkowy obraz z efektem trójwymiarowym. Bez wątpienia będzie on zachwycał niejedno dziecko, ponieważ trafi do punktu przedszkolnego.

Czytaj więcej...

Troska o zdrowie we wszystkich jego wymiarach jest sposobem na życie, stylem bycia łączącym zdrowie z radością i aprobatą wobec jej źródeł. Wszelkie działania prozdrowotne są na pewno drogowskazem na lepsze życie. Warto dołożyć starań, aby moda na afirmację zdrowia zagościła na dobre zarówno w naszej szkole jak i w naszych rodzinach. W związku z powyższym koordynatorzy do spraw promocji zdrowia zaproponowali zorganizowanie festiwalu zdrowej żywności w naszej szkole; akcji przy współpracy nauczycieli, wychowawców, uczniów i ich rodziców. I tak, w poniedziałek 29 kwietnia 2024r., zorganizowany został Festiwal Zdrowej Żywności. Zadaniem uczniów było wykonanie w zespole klasowym zdrowych przekąsek, a następnie zaprezentowanie ich całej społeczności szkolnej.

Czytaj więcej...