Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Nie wątp nigdy, że mała grupa troskliwych ludzi mogłaby zmienić świat. Tak naprawdę to jedyna rzecz, która go kiedykolwiek  zmieniła”  
                                         (Margaret Mead)
Każdego roku, 22 kwietnia, na całym globie obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Jest to dla ludzi czas skupienia na zagadnieniach związanych z ochroną środowiska i na wyzwaniach, z którymi zmaga się nasza planeta. Dzień Ziemi dorocznie obchodzony jest pod innym hasłem przewodnim, które w bieżącym roku głosi: „Planeta kontra tworzywa sztuczne”. Plastik jest obecny niemal w każdym aspekcie naszego życia. Pakujemy w niego prawie wszystko – od szamponów i mydła po żywność. Choć coraz więcej firm zmniejsza jego ilość w opakowaniach, to produkcja tworzyw sztucznych wciąż rośnie.

Obecnie rocznie wynosi ok. 400 milionów ton, z czego tylko 9% jest poddawanych recyklingowi.  Dlatego jako społeczność uczniowska Szkoły Promującej Zdrowie musimy podejmować ekologiczne działania, by koniecznie  przeciwdziałać  niszczeniu środowiska naturalnego. Żyjemy na planecie, od której zależy nasze zdrowie, a jej zdrowie zależy od nas. Pamiętając o tej zależności, uczniowie klas młodszych wykonali piękne plakaty dotyczące ochrony Ziemi pod hasłem „Dbamy o naszą planetę”, zaś uczniowie klas IV – VIII napisali wzruszające klasowe lub grupowe listy do Ziemi, w których wyrażali dla niej podziw, przepraszali za przewinienia i zaniedbania, jakich wobec niej dopuszcza się ludzkość. Wszystkie listy są niezwykłe ze względu na treść, formę i przesłanie. Klasie czwartej, szóstej i ósmej dopisała poetycka wena, stąd ich listy zostały zapisane w mowie wiązanej. Niezwykłe wiersze naszych wychowanków tym bardziej podkreśliły rolę Matki Ziemi w życiu każdego człowieka. Celem podejmowanych działań było promowanie idei ochrony przyrody, a także budowanie i rozwijanie postaw proekologicznych. Uczniowie wykazali się nie tylko zdolnościami plastycznymi czy literackimi, ale także ogromną pomysłowością i znajomością wiedzy przyrodniczej. Ponadto w klasach młodszych dzieci uczyły się piosenek i rozwiązywały quizy wiedzy o tematyce ekologicznej. Piątoklasiści wykonali piękne pacynki i kukiełki z materiałów recyklingowych do przedstawienia „Pinokio - przyjaciel Ziemi”. Podsumowaniem działań zwianych z obchodami Dnia Ziemi była zbiórka nakrętek z  plastikowych opakowań, w czym przodowała klasa pierwsza. Gratulujemy, a wszystkim uczniom dziękujemy za udział w niezwykle ważnym przedsięwzięciu, jakim jest ochrona naszej planety. Mamy nadzieję, że ten wspólnie spędzony czas podczas tworzenia plakatów, pisania  klasowych listów czy wykonywania recyklingowych zabawek przyniesie wszystkim wiele korzyści i uświadomi nam, że Ziemia jest naszym wspólnym domem, o który musimy dbać. Pamiętajmy jednak, że troska o ziemski dom powinna być czymś więcej, niż tylko jednodniowym wydarzeniem – powinna stać się codziennością!

                              tekst: T. Zawadzka