Do góry
Co kryje się pod hasłem: „Polska Winkelriedem Narodów”? I z czego Janek psom szył buty w „Kordianie” Juliusza Słowackiego?-te i inne pytania znalazły swoje odpowiedzi podczas akcji Narodowego Czytania 2024, która w naszej szkole odbyła się 6 września w przededniu 13. już edycji tego cieszącego się coraz większą popularnością ogólnopolskiego przedsięwzięcia czytelniczego. Tradycyjnie już młodzież klas VII i VIII w celu publicznego odczytu kolejnego arcydzieła literatury polskiej udała się w miejsce dla naszej szkoły szczególne, a mianowicie pod pomnik Adama Mickiewicza w Rzeczycy Okrągłej. Dzięki życzliwości i wspaniałej współpracy z Sołectwem Rzeczyca Okrągła zastaliśmy to miejsce we wzorowym porządku z przygotowanymi dla młodych czytelników ławeczkami.
W środę 4 września 2024 roku, w klasie IV odbyły się zajęcia integracyjne prowadzone przez psychologa szkolnego, które miały na celu wzmocnienie współpracy oraz poprawę komunikacji wśród uczniów. Zajęcia te stanowią kontynuację działań, które regularnie prowadzą wychowawcy klas. W trakcie spotkania wykorzystaliśmy materiały TUS (Trening Umiejętności Społecznych), które są sprawdzonym narzędziem wspierającym rozwój kompetencji społecznych dzieci. Podczas zajęć uczniowie mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych aktywnościach, które promowały wzajemne zrozumienie, budowanie zaufania oraz efektywną współpracę. Ćwiczenia te nie tylko wprowadzały elementy zabawy, ale również angażowały uczniów w refleksję nad własnym zachowaniem i rolą w grupie.
Spotkanie organizacyjno- informacyjne dla rodziców uczniów naszej szkoły odbędzie się 10 września 2024r. (tj. wtorek) w następującym porządku:
Powiedział mi kiedyś mój tata
i miał, jak się zdaje, rację,
że największym wynalazcą Wszechświata
był ten, co wynalazł wakacje. (Ludwik Jerzy Kern)
Ach, jakże trudno było pożegnać wakacje! Mamy nadzieję, że tegoroczne, wyjątkowo skąpane w słońcu, naładowały życiowe akumulatory naszej szkolnej społeczności energią, witalnością i pięknymi wspomnieniami. Spotkani ludzie; bardziej lub mniej przypadkowe osoby, ich spojrzenia, ważne słowa czy niezapomniane krajobrazy - to kadry z życia na zawsze utrwalone w wakacyjnych wspomnieniach, które corocznie wzbogacają wrażliwe dusze o nowe doznania, a wszystkie telefony o sesje promiennych fotek.
Kolejne pokolenie absolwentów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rzeczycy Długiej opuszcza nasze progi z podniesioną głową, o czym przekonaliśmy się w środę, 3 lipca, gdy Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne zestawienia podsumowujące pracę prawie 221 tys. uczniów klas ósmych szkół podstawowych na terenie naszego kraju. Do egzaminu ósmoklasisty w pierwszym terminie 14-16 maja w naszej szkole przystąpiło 13 uczniów, rozwiązując zadania w arkuszu standardowym.
„Nie bój się chcieć”- tymi słowami w muzycznej oprawie zwrócili się siódmoklasiści, żegnając swoich starszych kolegów w dzień poprzedzający zakończenie rocznych zajęć szkolnych. Nam, jako placówce edukacyjnej, niezmiennie „się chciało” uczyć, więc mamy powody do satysfakcji także i w bieżącym roku. Przede wszystkim zaczęliśmy i zakończyliśmy pracę z Bożym błogosławieństwem udzielonym podczas mszy św. przez tutejszego księdza proboszcza. Poczet sztandarowy z wizerunkiem patrona- patrioty dumnie prowadził liczną grupę naszych wychowanków we wspólnym marszu przez wieś. W świecie zanikających wartości nasza szkoła może więc poszczycić się modelem ucznia zgodnym z duchowym i kulturowym dziedzictwem Europy. Dumni jesteśmy z naszych uczniów, którzy w konkursach zewnętrznych byli godnymi ambasadorami szkoły.
19 czerwca 2024r. odbyło się uroczyste pożegnanie dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniów z klasy trzeciej i ósmej. W pierwszej części bohaterami uroczystości były dzieci z zerówki, które w humorystycznej scence przedstawiły czas spędzony w oddziale przedszkolnym. Występ okraszony był wakacyjnymi piosenkami oraz tańcem, który został wykonany wraz z uczniami klasy trzeciej. Od tego momentu na scenie królowali trzecioklasiści. Ich wiersze i piosenki wprowadziły wszystkich w nastrój pożegnania. Wyrazili oni swoją wdzięczność za wspólnie spędzone chwile, a szczególne podziękowania złożyli panu Dyrektorowi, wychowawczymi, wszystkim nauczycielom opiekującymi się nimi, obsłudze oraz rodzicom.
Laureaci konkursów przedmiotowych z podkarpackich szkół podstawowych odebrali wyróżnienia i statuetki w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Rzeszowie. Wśród uzdolnionych uczniów, którzy przyjęli gratulacje za wybitne osiągnięcia od wojewody podkarpackiego, pani Teresy Kubas-Hul i podkarpackiego kuratora oświaty, pani Doroty Nowak-Maluchnik, znalazła się nasza chlubna ósmoklasistka i tegoroczna absolwentka Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rzeczycy Długiej, Nicol Kraus. Nasza uczennica, Nicol, nie tylko powtórzyła ubiegłoroczny sukces jako laureatka Wojewódzkiego Konkursu Przedmiotowego z Języka Niemieckiego dla uczniów szkoły podstawowej, ale uplasowała się na trzeciej pozycji listy laureatów i najlepszych germanistów w województwie podkarpackim.
Prosimy o zwrot podręczników oraz wypożyczonych z biblioteki szkolnej książek. Zwrotu podręczników należy dokonać w dniu 17 czerwca br. (tj. poniedziałek). Uczniowie dokonujący zwrotu podreczników powinni przygotować je w następujacy sposób:
- usunąć oprawki oraz wszelkie karteczki z podręcznika,
- wyprasować zagięcia rogów,
- w miarę możliwości usunąć napisy lub inne zaznaczenia dokonane przez ucznia.
W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręczników, rodzice ucznia zobowiązani są do zwrotu kosztów ich zakupu. Podręczniki będą przyjmowane w bibliotece szkolnej.
Zwrotu kluczy do szafek szkolnych należy dokonać u wychowawców klas w dniach od 17 do 19 czerwca br. Przed dokonaniem zwrotu kluczy należy szafkę opróżnić z rzeczy osobistych i posprzątać. Wychowawca klasy odbierając klucze do szafek dokonuje ich kontroli - ewentualne uwagi dotyczące uszkodzenia lub pozostawionych w niej rzeczy i nieczystości przekazuje do dyrektora szkoły.