Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

W dniu 19 września 2023 r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Lekkoatletyce Indywidualnej. Naszą szkołę reprezentowali:
1. Lena Szkutnik - rzut piłęczka palantową
2. Laura Mudy - skok w dal
3. Jakub Markut - bieg 1000 m
4. Emilia Kusińska - rzut piłeczka palantową
5. Kordian Kraus - bieg 1000 m
6. Jakub Mączka - skok w dal

Czytaj więcej...

Na początku roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprosiła dzieci z terenów wiejskich do udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Konkurs był organizowany w ramach działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym.  Celem działania, skierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich, było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Nasi uczniowie zawsze chętnie biorą udział w tego typu działaniach. Tak też było i tym razem. Do konkursu zgłosiliśmy siedem prac: jedną  z oddziału przedszkolnego, cztery z klasy pierwszej i dwie z klasy drugiej.

Czytaj więcej...

30 maja 2023 r. w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym  w Jasionce odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Wśród wyróżnionych osób znalazła się również Nicol Kraus – uczennica klasy VII naszej szkoły. Nicol uzyskała tytuł Laureata Konkursu z Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2022/2023. Droga do zaszczytnego tytułu laureata prowadziła przez trzy etapy konkursowe. W pierwszym z nich (etap szkolny) Nicol uzyskała wynik 97%, w drugim (etap rejonowy) 98%, natomiast w trzecim (etap wojewódzki) 93%.

Czytaj więcej...

Aleksander Fredro i Wisława Szymborska zostali literackimi patronami roku 2023 decyzjami Sejmu i Senatu. Twórcę „Zemsty” - jako najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poetę oraz żołnierza kampanii napoleońskich - wskazano z uwagi na 230. rocznicę jego urodzin. Natomiast polskiej laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którą Szwedzka Akademia uhonorowała jako „przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia”, dedykowano rok 2023 w setną rocznicę jej urodzin. Właśnie wymienione powyżej względy przyświecały również organizatorom Gminnego Konkursu Recytatorskiego wierszy Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry, który odbył się w poniedziałek 15 maja 2023r. w Publicznej Bibliotece w Antoniowie.

Czytaj więcej...

Jeszcze w kwietniu, a dokładnie 20 kwietnia, w Gminnym Centrum Kultury w Chwałowicach odbyło się spotkanie uczestników Gminnego Konkursu Poetyckiego pod hasłem „Wiersze o naszym regionie”, którego celem była promocja walorów małej ojczyzny: obiektów, miejsc, kultywowanych tradycji czy zwyczajów. W konkursie mogły brać udział zarówno osoby dorosłe, młodzież jak i dzieci. Swoich sił na gruncie poezji ukierunkowanej na odkrywanie piękna swojego regionu spróbował – z powodzeniem zresztą – nasz ósmoklasista, Dominik Kosierb, który we wspomnianej kategorii został nagrodzony pierwszym miejscem.

Czytaj więcej...

"Jaki fajny występ! Ile energii!" - taką opinię usłyszeliśmy od jednej z pań słuchaczek bezpośrednio po występie naszych uczniów podczas XVI Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów "O Gęsie Pióro", który odbył się 27 kwietnia 2023r. Nasz zespół zamykający listę 36 tegorocznych uczestników konkursu, zaprezentował udoskonaloną jeszcze interpretację piosenki filmowej "Dwa światy". Ich zapał i zaangażowanie zostały dostrzeżone i docenione przez jury, której przewodniczył  dr Jerzy Augustyński, co skutkowało przyznaniem prestiżowej nagrody. Jesteśmy dumni z naszych początkujących, ale bardzo zdolnych muzyków! W przyszłym roku jednogłośnie uczniowie zapowiedzieli kontynuację dobrej passy.

Czytaj więcej...

Nasza uczennica, Martyna Zięba zdobyła nagrodę w XVI Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Szkolnych „O Gęsie Pióro” w kategorii  teatr, który odbył się 24 kwietnia 2023 r. Występ w monodramie, w którym cała uwaga widza koncentruje się na grze jednego aktora, wymaga nie tylko doskonałego przygotowania, ale i wielkiej odwagi. Martynka sprostała temu wyzwaniu. Pomimo lekkiej niedyspozycji głosowej pięknie zaprezentowała się przed jury konkursowym, ujmując komisję naturalnością gestu scenicznego i śpiewem.„Poszukiwanie drogi scenicznej”, za które otrzymała nagrodę, dopiero rozpoczęte. Duży potencjał, który drzemie w tej wszechstronnie utalentowanej osóbce, na pewno da jeszcze o sobie znać,  w którejś z form artystycznego wyrazu.

Czytaj więcej...

Uczniowie z naszej szkoły, Lena Szkutnik z klasy IV oraz Oskar Pawłowski z klasy VI, reprezentowali gminę Radomyśl nad Sanem w finale powiatowym Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież zapobiega pożarom”. Finał odbył się 20 kwietnia 2023 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. M. Wańkowicza w Stalowej Woli, a organizatorem turnieju był Powiatowy Związek Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Stalowej Woli oraz starostwem  powiatowym. Turniej składał się z dwóch etapów.

Czytaj więcej...

To niebywały sukces i wielki powód do radości dla naszego nowo powstałego szkolnego zespołu muzycznego.  19 kwietnia 2023 roku 28- osobowa grupa uczniów, przedstawicieli wszystkich klas, od oddziału przedszkolnego do ósmoklasistów,  wzięła udział w XXI Powiatowym Przeglądzie Zespołów Szkolnych „O Gęsie Pióro” organizowanym przez Spółdzielczy Dom Kultury w Stalowej Woli.  W ciągu niespełna miesiąca udało się przygotować ciekawą aranżację piosenki  z filmu „Tarzan” zatytułowanej „Dwa światy” z wykorzystaniem elementów perkusyjnych, dzwonków, gitar oraz pianina, których spójne brzmienie zaplanował nasz utalentowany pan praktykant, Adrian Tęcza, współtwórca projektu.

Czytaj więcej...

„Śmiałym los sprzyja” to tytuł autorskiego monodramu, z którym wystąpiła Martyna Zięba, uczennica klasy VI na XXI Powiatowym Przeglądzie Zespołów Szkolnych „O Gęsie Pióro”  w kategorii teatr. Występ odbył się 17 kwietnia 2023 r. w Spółdzielczym Domu Kultury w Stalowej Woli.  Konkurs pod honorowym patronatem m.in. Marszałka Województwa Podkarpackiego i Starosty Stalowowolskiego przebiegaw trzech kategoriach: teatr, taniec i śpiew, dając uczniom możliwość prezentacji różnorodnych talentów. W komediowej konwencji Martynka jako „poważna dwunastolatka” snuła filozoficzne rozważania o tym,  kim jest i kim chciałaby zostać w przyszłości.

Czytaj więcej...