Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Uczniowie naszej szkoły  od wielu lat z powodzeniem uczestniczą  w Ogólnopolskim Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod hasłem  „Młodzież zapobiega pożarom”, którego celem  jest popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i szeroko rozumianej ochrony przeciwpożarowej. W eliminacjach gminnych, które odbyły się 25 marca 2024 r. w budynku Urzędu Gminy w Radomyślu nad Sanem wzięli  udział uczniowie, reprezentujący szkoły podstawowe z terenu naszej  gminy, w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I-IV oraz klasy V-VIII. Nad prawidłowym przebiegiem tego turnieju czuwali pracownicy Komendy Powiatowej PSP w Stalowej Woli, którzy przygotowali  testy  złożone z 30 pytań, obejmujące tematy od historii pożarnictwa, poprzez działania operacyjne, prewencję, sprzęt i ratownictwo medyczne.

Czytaj więcej...

W dniu 19 marca 2024 r.  w Publicznej Szkole Podstawowej w Woli  Rzeczyckiej odbyły się gminne eliminacje  Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym, którego główną ideą jest kształtowanie bezpiecznych zachowań na drodze wśród młodych uczestników ruchu drogowego. Zawody rozegrano w dwóch grupach wiekowych.  Łącznie wystartowało 9 drużyn z pięciu szkół naszej gminy, które  wpierane przez ich opiekunów,  walczyły o awans do eliminacji powiatowych. Otwarcia turnieju dokonała dyrektor  PSP w Woli Rzeczyckiej -  pani  Barbara Pankowska, która powitała uczestników i opiekunów, życząc wszystkim powodzenia i awansu do etapu powiatowego. Każdy uczestnik eliminacji musiał wykazać  się znajomością przepisów  ruchu drogowego oraz  umiejętnością udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

Czytaj więcej...

24 lutego 2024 r. w sobotę w PSP w Chwałowicach odbyły się Gminne Igrzyska Dzieci w piłce siatkowej chłopców. W rozgrywkach wzięły udział drużyny ze szkół podstawowych w Rzeczycy Długiej, Radomyślu n/S i Chwałowicach. Naszą szkołę reprezentowali: Mikołaj Dymarz, Kordian Kraus, Jakub Mączka, Łukasz Juda i Michał Maziarz.Mecze zostały rozegrane systemem „każdy z każdym”. Nasza reprezentacja wygrywając wszystkie mecze zajęła I miejsce. Gratulujemy!

Czytaj więcej...

Ojczyzną Waszą się zowie:
Bo jest i druga ojczyzna, (…)
Co w polskim mieści się słowie.

                          (W. Bełza, „Polska mowa”)

Ojczyzna to słowo, które we współczesnych czasach wydaje się tracić na popularności na rzecz globalistycznych trendów, zmierzających do utworzenia społeczeństwa ponadnarodowego, bez podziałów geograficznych, kulturowych, społecznych i politycznych.

Czytaj więcej...

W dniu 19 września 2023 r. odbyły się Powiatowe Igrzyska Dzieci w Lekkoatletyce Indywidualnej. Naszą szkołę reprezentowali:
1. Lena Szkutnik - rzut piłęczka palantową
2. Laura Mudy - skok w dal
3. Jakub Markut - bieg 1000 m
4. Emilia Kusińska - rzut piłeczka palantową
5. Kordian Kraus - bieg 1000 m
6. Jakub Mączka - skok w dal

Czytaj więcej...

Na początku roku Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprosiła dzieci z terenów wiejskich do udziału w XIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci „Bezpiecznie na wsi mamy, niebezpiecznych substancji unikamy”. Konkurs był organizowany w ramach działań prewencyjnych na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym.  Celem działania, skierowanego do uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich, było promowanie pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego. Nasi uczniowie zawsze chętnie biorą udział w tego typu działaniach. Tak też było i tym razem. Do konkursu zgłosiliśmy siedem prac: jedną  z oddziału przedszkolnego, cztery z klasy pierwszej i dwie z klasy drugiej.

Czytaj więcej...

30 maja 2023 r. w Centrum Wystawienniczo – Kongresowym  w Jasionce odbyło się uroczyste podsumowanie tegorocznej edycji konkursów przedmiotowych organizowanych przez Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Wśród wyróżnionych osób znalazła się również Nicol Kraus – uczennica klasy VII naszej szkoły. Nicol uzyskała tytuł Laureata Konkursu z Języka Niemieckiego dla uczniów szkół podstawowych w województwie podkarpackim w roku szkolnym 2022/2023. Droga do zaszczytnego tytułu laureata prowadziła przez trzy etapy konkursowe. W pierwszym z nich (etap szkolny) Nicol uzyskała wynik 97%, w drugim (etap rejonowy) 98%, natomiast w trzecim (etap wojewódzki) 93%.

Czytaj więcej...

Aleksander Fredro i Wisława Szymborska zostali literackimi patronami roku 2023 decyzjami Sejmu i Senatu. Twórcę „Zemsty” - jako najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poetę oraz żołnierza kampanii napoleońskich - wskazano z uwagi na 230. rocznicę jego urodzin. Natomiast polskiej laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którą Szwedzka Akademia uhonorowała jako „przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia”, dedykowano rok 2023 w setną rocznicę jej urodzin. Właśnie wymienione powyżej względy przyświecały również organizatorom Gminnego Konkursu Recytatorskiego wierszy Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry, który odbył się w poniedziałek 15 maja 2023r. w Publicznej Bibliotece w Antoniowie.

Czytaj więcej...

Jeszcze w kwietniu, a dokładnie 20 kwietnia, w Gminnym Centrum Kultury w Chwałowicach odbyło się spotkanie uczestników Gminnego Konkursu Poetyckiego pod hasłem „Wiersze o naszym regionie”, którego celem była promocja walorów małej ojczyzny: obiektów, miejsc, kultywowanych tradycji czy zwyczajów. W konkursie mogły brać udział zarówno osoby dorosłe, młodzież jak i dzieci. Swoich sił na gruncie poezji ukierunkowanej na odkrywanie piękna swojego regionu spróbował – z powodzeniem zresztą – nasz ósmoklasista, Dominik Kosierb, który we wspomnianej kategorii został nagrodzony pierwszym miejscem.

Czytaj więcej...

"Jaki fajny występ! Ile energii!" - taką opinię usłyszeliśmy od jednej z pań słuchaczek bezpośrednio po występie naszych uczniów podczas XVI Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów "O Gęsie Pióro", który odbył się 27 kwietnia 2023r. Nasz zespół zamykający listę 36 tegorocznych uczestników konkursu, zaprezentował udoskonaloną jeszcze interpretację piosenki filmowej "Dwa światy". Ich zapał i zaangażowanie zostały dostrzeżone i docenione przez jury, której przewodniczył  dr Jerzy Augustyński, co skutkowało przyznaniem prestiżowej nagrody. Jesteśmy dumni z naszych początkujących, ale bardzo zdolnych muzyków! W przyszłym roku jednogłośnie uczniowie zapowiedzieli kontynuację dobrej passy.

Czytaj więcej...