Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Zdrowo i kolorowo” – pod takim hasłem obchodziliśmy Światowy Dzień Owoców i Warzyw w naszej szkole. Inicjatorem tego święta jest nowozelandzka fundacja charytatywna „5+ a Day”, która już od dziesięciu lat, w trzeci piątek października, dla zdrowia i witalności zachęca wszystkich do spożywania każdego dnia pięciu lub więcej porcji kolorowych, świeżych owoców i warzyw. Nasza społeczność, należąca do sieci Szkół Promujących Zdrowie, po raz kolejny włączyła się w obchody tego święta, ponieważ jest to doskonała okazja, aby przypominać uczniom o walorach zdrowotnych owocowo-warzywnych posiłków. Ponadto od wielu lat uczestniczymy również w „Programie dla szkół”, dzięki któremu nasi uczniowie otrzymują codziennie porcję świeżych owoców lub warzyw, toteż korzyści z ich spożywania są im dobrze znane.

Dzień Owoców i Warzyw przypomina nam, że zdrowa dieta nie tylko służy naszemu ciału, ale dostarcza nam także radości i kolorów w codziennym życiu. Tak też było 27 października w naszej szkole - zdrowo, kolorowo i radośnie! A wszystko za sprawą dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniów z klas I - V, którzy wcielili się w barwne postacie zdrowych owoców oraz warzyw. Tego dnia w sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się konkurs w trzech kategoriach: stroju, wiersza i piosenki o tematyce owocowo – warzywnej. Jego nadrzędnym celem było promowanie w społeczności szkolnej zdrowia i zdrowej żywności. Powołana komisja w składzie, panie: Małgorzata Lasota - nauczyciel polonista i terapeuta pedagogiczny, Renata Puzio – nauczyciel polonista i logopeda oraz Aleksandra Pomykała - nauczyciel wychowania fizycznego oraz bibliotekarz miała nie lada zadanie, głównie za sprawą liczebności uczestników, ponieważ do zmagań konkursowych przystąpiło aż 50 uczniów. Poza konkursem z piosenką „Witaminy” wystąpili uczniowie klasy drugiej. Poziom występów był na tyle wyrównany, że komisja konkursowa zadecydowała o potrzebie dłuższych konsultacji weryfikujących zwycięzców i wyróżnionych. Stąd wyniki konkursu zostały ogłoszone podczas wtorkowego apelu, 31 października.
I tak, w kategorii najpiękniej zaśpiewana piosenka, przyznano:
I miejsce – Krzysztofowi Skowrońskiemu z kl. I
II miejsce – Nikoli Solpie z kl. II
III miejsce – duetowi: Natalii Frąg i Amelii Mazur z kl. IV
W kategorii najpiękniej wyrecytowany wiersz, przyznano:
I miejsce – Gabrieli Janeczko z kl. III
II miejsce – Jakubowi Jachimowi z kl. II
III miejsce – Antoniemu Krzeszewskiemu z kl. V
Wśród recytujących na wyróżnienie zasługują:
1. Emilia Wolak – kl. V
2. Amelia Pawłowska – kl. I
3. Emilia Hołody – kl. II
4. Greta Pomykała – kl. II
5. Amelia Krawiec – kl. III
6. Igor Bajek – kl. II
W kategorii najpiękniejszy strój, przyznano:
I miejsce – Nikoli Solpie kl. II
II miejsce – Cyprianowi Sacharczukowi kl. IV
III miejsce – Lenie Szkutnik kl. V
W tej kategorii na wyróżnienie zasługują:
1. Tomasz Butryn – kl. II
2. Wojciech Babiracki – kl. I
3. Amelia Pawłowska – kl. I
4. Jakub Czerwonka – kl. II
5. Amelia Sioda – kl. I
6. Oskar Dyl – kl. I
Zwycięzcom oraz wyróżnionym gratulujemy i życzymy sukcesów w dalszych działaniach na rzecz promocji zdrowia. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom „zdrowych rywalizacji” za szczere zainteresowanie szkolną inicjatywą, a rodzicom za pomoc i zaangażowanie w występy swoich dzieci, co zaowocowało niepowtarzalną atmosferą święta radości dla wszystkich zmysłów, w tym przede wszystkim dobrego smaku wyrażonego nie tylko dobrym gustem, ale kulinarną znajomością mocy naturalnych witamin i minerałów.

               tekst: T. Zawadzka