Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

W piątek 27 października 2023 roku odwiedzili nas druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Stalowej Woli. Przyjechali, aby pokazać dzieciom z oddziału przedszkolnego oraz uczniom naszej szkoły, jak profesjonalnie udzielić pierwszej pomocy. Dzieci i uczniowie z wielką uwagą wysłuchali wykładu i obejrzeli pokaz, aby później przystąpić do ćwiczeń praktycznych. Wszyscy bardzo dobrze się bawili, ale i nauczyli się też wielu ciekawych i bardzo potrzebnych rzeczy, na przykład tego, iż nawet małe dziecko jest w stanie wykonać resuscytację krążeniowo – oddechową oraz ułożyć osobę nieprzytomną w pozycji bocznej bezpiecznej. W ramach ćwiczeń praktycznych dzieci bez trudu układały w tej pozycji nie tylko swoich kolegów czy koleżanki, ale też osoby dorosłe.

Teraz dzieci i uczniowie wiedzą ile należy wykonać uciśnięć na klatkę piersiową i ile wykonać wdechów, aby resuscytacja przebiegała prawidłowo. Słuchacze przypomnieli sobie również numery alarmowe. Pokaz i ćwiczenia odbyły się z inicjatywy pani Beaty Czajkowskiej i pani Teresy Zawadzkiej, w ramach prowadzonej przez nich innowacji pedagogicznej „ W zdrowym ciele, zdrowy duch – wiedza, dieta oraz ruch”. Jesteśmy szkołą promującą zdrowie, dlatego też podejmujemy różnorodne działania na rzecz zdrowia, a umiejętność udzielania pierwszej pomocy  znakomicie wpisuje się w harmonogram tychże działań. Dziękujemy druhom z OSP w Stalowej Woli za profesjonalny pokaz oraz fantastyczne podejście do naszych wychowanków.
               tekst:  B. Czajkowska