Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

„Choć z pandemią niewesoło, Miło Cię powitać, Szkoło!”
„Nareszcie w szkole …” – słychać było takie westchnienia z ust niemal wszystkich naszych uczniów, którzy rozpoczęli nowy rok szkolny we wtorek 1 września w murach rzeczyckiej placówki po prawie półrocznym z nią rozstaniu. Istotnie, rozpoczynając nauczanie zdalne w połowie marca bieżącego roku, nikt z nas nie przypuszczał, że potrwa ono tak długo i będzie niezwykle męczące dla wszystkich bez wyjątku – uczniów, nauczycieli, a przede wszystkim rodziców. Zdążyliśmy od tego czasu mocno zatęsknić za sobą i tradycyjnym nauczaniem.

 Nic więc dziwnego, że stu dwudziestu uczniów zjawiło się na uroczystości inauguracyjnej ochoczo, rozpoczynając z werwą edukacyjną przygodę, do czego przekonująco zachęcał wszystkich słuchaczy pan dyrektor, Jacek Bochniak. A zanim z ust pana dyrektora padła nieśmiertelna sentencja o oficjalnym otwarciu nowego roku szkolnego, zgromadzona licznie społeczność szkolna wysłuchała ważnych informacji dotyczących organizacji pracy szkoły w okresie pandemii, które jednak nie przyćmiły serdecznych powitań, szczerych życzeń i przestróg. Do grona pedagogów dołączyły w tym roku szkolnym dwie nowe nauczycielki pełniące funkcje - wychowawczyni oddziału przedszkolnego oraz szkolnego pedagoga, zaś grono uczniów powiększyło się o dziesięcioro dzieci. Miłym akcentem ogólnego spotkania z panem dyrektorem było nagrodowe wyróżnienie pani Elżbiety Szwedo za trzydziestopięcioletnią pracę pedagogiczną w macierzystej, rzeczyckiej szkole.  
Każdego roku dzień pierwszego września pobudza też goryczą historycznych wspomnień naszą pamięć narodową, przypominając o potrzebie uczczenia kolejnej rocznicy wybuchu II wojny światowej. W tym roku obchodzimy 81. rocznicę tej dziejowej tragedii, toteż - po mszy świętej w tutejszym kościele parafialnym - hołd bohaterom i ofiarom wojny oddali pod pomnikiem Niepodległości przedstawiciele Stowarzyszenia Mieszkańców Rzeczycy Długiej i Musikowa oraz przedstawiciele społeczności szkolnej. Jako Polacy wszyscy jesteśmy strażnikami tradycji narodowej, by upływ czasu nie zatarł w nas radości z poczucia wolności, dzięki której możemy się bezpiecznie uczyć i pracować w szkole. 

    tekst: M. Lasota