Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png
 Założycielem miasta Zamościa był Jan Zamojski, jeden z najlepiej wykształconych Polaków XVI w. Postanowił własnym kosztem wybudować miasto i 10 kwietnia 1580r. wydał akt lokalizacji potwierdzony przez króla Stefana Batorego. Projektowanie i nadzór nad budową powierzył włoskiemu architektowi Bernardowi Morando. Zamojskie Stare Miasto w 1992 roku zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 7 czerwca 2013r. dzieci z oddziału przedszkolnego, klasy I i II szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli Teresy Stanek i Urszuli Tryki oraz rodziców mogli wspólnie zwiedzać to  zabytkowe miasto i ogród zoologiczny w Zamościu.
Pani przewodnik oprowadzała nas po tych miejscach. Pierwszym celem naszej wycieczki było zwiedzenie ZOO im. Stefana Milera. Ekspozycja zoologiczna i botaniczna zajmuje 10- hektarów. W części botanicznej zobaczyliśmy alpinarium oraz rośliny: użytkowe, azjatyckie, europejskie i amerykańskie. Część zoologiczną stanowią zwierzęta rodzime i  egzotyczne wraz z pawilonami i wybiegami dostosowanymi do ich wymagań życiowych. Są tu  m.in.: lwy, wielbłądy i małpy. Ogród działa na rzecz ochrony ginących gatunków uczestniczący w programie EEP, ESB, ISIS. Gatunki objęte Europejskim Programem Hodowlanym (EEP) to m.in.: kanguroszczur i kot argentyński.  W zamojskim ogrodzie zoologicznym znajdują się gatunki objęte Europejską Księgą Rodowodową (ESB). Są nimi: bielik, lemur katta, mangaba szara, gibbon białoręki, mandryl, ara zielona, bocian czarny, koczkodan nadobny, krokodyl kameruński, ryś, żółw sundajski. Następnie udaliśmy się na zamojski rynek. Szczególnie interesującym obiektem w centrum rynku  jest ratusz, zbudowany w stylu manierystyczno-barokowym. Codziennie o godzinie 12.00 z ratuszowej wieży trębacz gra hejnał Zamościa .Jest grany na trzy strony świata przez 400 lat, od początku założenia miasta. W tym dniu mogliśmy usłyszeć hejnał i zobaczyć trębacza na wierzy ratuszowej. Również mogliśmy podziwiać kolorowe zabytkowe kamienice oraz dawny pałac Zamojskich. Niezwykłą atrakcją dla dzieci był Rynek Wodny (gdzie mogły zobaczyć  kolorową fontannę), strzelnica artyleryjska oraz dyby. Dyby to narzędzie, w którym zamykano przestępców za drobne przewinienia w charakterze kary, najczęściej pozbawiając ofiarę pożywienia. Ponadto dzieci pod opieką rodziców i wychowawców mogły pospacerować po rynku i kupić pamiątki.
Wycieczka bardzo się udała, dopisała pogoda, było ciepło i słonecznie. Wróciliśmy pełni wrażeń i zadowoleni. Opiekunowie dziękują rodzicom za pomoc w zorganizowaniu wycieczki.
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image 
 
Image
 
Image
 
Image 

tekst: T. Stanek, zdjęcia: U. Tryka