Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Konkurs na szopkę bożonarodzeniową rozstrzygnięty!!!

Szopki bożonarodzeniowe to nieodłączny element najpiękniejszych ze wszystkich świąt - Świąt Bożego Narodzenia. To piękna tradycja goszcząca w Polsce od ponad dwóch wieków. Jej wspaniałą wielkość i ogromne bogactwo co roku możemy podziwiać w domach, kościołach, a także szkołach.

20  grudnia 2007 r. w naszej szkole  odbyło się rozstrzygnięcie szkolnego  konkursu „ Na Najpiękniejszą Szopkę  Bożonarodzeniową” zorganizowanego przez  nauczycielki  Urszulę Urbańską i Teresę Zawadzką.
Celem konkursu  było podtrzymywanie tradycji świątecznych oraz rozwijanie umiejętności twórczych dzieci. Do konkursu zgłoszono 51  prac.
Technika wykonania była różna, bo fantazja naszych uczniów  nie zna granic. Każda z szopek zachwycała inwencją twórczą, zastosowanymi środkami wyrazu, żadna z nich nie była taka sama. 

Image

Image

Image


Prace oceniane były w następujących kategoriach wiekowych:  klasy 0-III,   IV-VI  i  I-III gimnazjum.
Po obejrzeniu całej ekspozycji i dokładnym jej ocenieniu,  pięcioosobowa komisja składająca się z dyrektora i  nauczycieli  Zespołu Szkół w Rzeczycy Długiej wybrała najpiękniejsze prace.  Przy ocenie szopek brano pod uwagę przede wszystkim oryginalność pomysłu, samodzielne rozwiązania nawiązujące do tradycji, własnoręczne i artystyczne wykonanie oraz estetykę prac.
W kategorii klas 0-III wyłoniono dwa I miejsca , dwa II miejsca i trzy III miejsca . I tak:

 I miejsce – Karolina Wojtala  z klasy   I  oraz Agnieszka Stępak z klasy III.
II miejsce –Weronika Juda z klasy „0” oraz Gabriel Krawiec z klasy I.
III miejsce – Kamil Mańkowski z klasy „0”, Angelika Niedopad z klasy I oraz Klaudia Niedopad z klasy   III.

W kategorii klas IV-VI:

I miejsce – Mateusz Gorczyca  z klasy V.
II miejsce –Sandra Romaniuk  z klasy IV.
III miejsce – Konrad Tkaczyk z klasy IV oraz Paweł Gorczyca  z klasy  V.

W kategorii klas I-III gimnazjum:

I miejsce – Jacek Błaszczyk z klasy II.
II miejsce –Urszula Haliniak   z klasy IIIa.
III miejsce – Arkadiusz Lubera  z klasy I oraz Krzysztof Ziemiński   z klasy  IIIa.

Wszystkie nagrodzone i wyróżnione prace są niezwykle piękne, oryginalne i świadczą o naprawdę dużym wkładzie pracy i pomysłowości ich wykonawców.
Pozostali wykonawcy również zostali docenieni i wyróżnieni, ponieważ nie było szopki, która nie byłaby piękna i nie oddawałaby ducha Bożego Narodzenia.
Jak pokazuje przykład nagrodzonych szopek – warto poświęcić trochę czasu           i energii, by stworzyć coś pięknego.
Św. Franciszek z Asyżu, który zbudował pierwszą bożonarodzeniową szopkę w Gerccio w 1223 roku, byłby naprawdę szczęśliwy i dumny, że jego idea jest nadal kultywowana i to przez najmłodszych. Pozostaje mieć więc nadzieję, że Święta Bożego Narodzenia wciąż będą przynosiły nam i naszym uczniom  wiele radości –  a tradycja budowania bożonarodzeniowych szopek będzie wciąż rozwijana i rozpowszechniana, czemu niewątpliwie miał służyć ów konkurs.