Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png
 W dniu 28 marca 2012r. odbyła się w naszej szkole prezentacja kolejnego projektu edukacyjnego realizowanego przez uczniów klasy I Publicznego Gimnazjum w Rzeczycy Długiej.
Prace nad projektem rozpoczęły się we wrześniu 2011 roku. Wtedy też uczniowie zostali zapoznani z zasadami realizacji projektów edukacyjnych w gimnazjum i dokonali wyboru projektu: „Moja Irlandia” w celu  przedstawienia Irlandii w taki sposób, w jaki to oni ją postrzegają.
Po czym zaczęła się żmudna praca badawcza. Uczniowie klasy I zostali podzieleni na 4 zespoły, z których każdy miał za zadanie przygotować prezentację multimedialną na wybrany przez siebie temat. Uczniowie zdecydowali się zbadać następujące obszary: Sporty i sportowcy Irlandii, Święty Patryk - życie i wpływ na dzieje Irlandii, Zabytki – co warto zobaczyć, Dublin – stolica kraju. Prezentacje były gotowe już pod koniec listopada i posłużyły jako podstawa do wykonania ogólnej prezentacji przedstawionej w trakcie finału projektu.

Kolejnym etapem przygotowań były dekoracje, plakaty, flagi, kapelusze skrzatów zamieszkujących irlandzkie ziemie. W tych pracach brała udział cała klasa, pracując zarówno w szkole na zajęciach artystycznych, dodatkowym kółku zajmującym się przygotowaniem do projektu, jak również w domu, pracując w grupach.
 Cztery uczennice zajęły się popularnymi potrawami irlandzkimi i zdecydowały, że na prezentację przygotują tzw.”soda bread”. Wypieki były wyśmienite i dzięki temu reszta uczniów naszej szkoły mogła spróbować smaku tego,  tak innego dla nas, chleba.
Sześć uczennic poświęciło trzy miesiące przygotowań na pokazanie próbki tańca irlandzkiego. Korzystając z Internetu - pod kierunkiem nauczyciela- przygotowały układ taneczny; dopasowały go do charakterystycznej muzyki i przedstawiły podczas prezentacji. Jest to duże osiągnięcie, gdyż taniec ten wymaga ogromnej kondycji fizycznej, koordynacji i synchronizacji ruchowej.
Podczas prezentacji - poza wystawą prac, pokazem multimedialnym, prezentacją tańca irlandzkiego i degustacji chleba - można było się przenieść w czasie, gdyż uczniowie  wcielili się w role słynnych postaci, zarówno historycznych, jak i pisarzy czy irlandzkich artystów. Na potrzeby prezentacji jedna uczennica skomponowała i napisała słowa piosenki o świętym Patryku. Cztery uczennice przedstawiły wiersze irlandzkich poetów zarówno w języku polskim, jak i angielskim.
Prezentacja pokazała całe spektrum prac uczniów, z jakimi borykali się w tracie przygotowań. Uczniowie włożyli w projekt naprawdę dużo pracy i wykazali się niezwykłym zaangażowaniem. Pracowali indywidualnie, jak i w grupach. Liderzy grup świetnie spisali się w swoich rolach angażując innych uczniów w prace grupową. Wszelkie założenia, jakie niesie ze sobą nauka metodą projektu, zostały zachowane. Projekt edukacyjny pomógł uczniom zgłębić ogrom wiedzy dotyczącej jednego z krajów Unii Europejskiej, poznać jego kulturę, historię i geografię.  


Image

Image

Image 

Image

Image 

Image 

Image 

Image 

Image

Image

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image 

Image

Image 

                   A. Taczańska