Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
19.04.2019.
O tym, jak uczymy zasad udzielania pierwszej pomocy - realizacja programu Ratujemy i uczymy ratować Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
14.06.2018.
 Program „Ratujemy i uczymy ratować" powstał dzięki Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i jest adresowany do wszystkich nauczycieli i uczniów klas I-III szkoły podstawowej.
Swym zakresem obejmuje tematy:
• bezpieczeństwo;    
• sprawdzenie przytomności;    
• wzywanie pomocy;
• sprawdzenie oddechu;
• ułożenie nieprzytomnego w pozycji bocznej;
• oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej;
• łańcuch przeżycia.
Nasza szkoła przystąpiła do programu już kilka lat temu, a Fundacja WOŚP przekazała materiały dydaktyczne: podręczniki i ćwiczenia, filmy edukacyjne i plansze z zakresu udzielania pierwszej pomocy, telefony instruktażowe, fantomy. Od kilku już lat koordynatorki programu, Beata Czajkowska i Małgorzata Mozgawa, uczą dzieci zasad udzielania pierwszej pomocy zaczynając od projekcji filmu instruktażowego, a następnie przechodząc do ćwiczeń praktycznych - od wezwania pomocy przez telefon, po najprostsze czynności przy osobie poszkodowanej. Dzieci ćwiczą na manekinach oddechy ratownicze i uciskanie klatki piersiowej. Zajęcia prowadzone są w formie zabawy, a odpowiednie pomoce pozwalają skutecznie przekazywać i przyswajać wiedzę. Taka forma zajęć cieszy się dużym zainteresowaniem. Dzieci bardzo chętnie i aktywnie uczestniczą w spotkaniach, potrafią wykazać się zdobytą wiedzą i zastosować ją w praktyce. Zgodnie z ideą programu uczennice: Weronika Cebula (z klasy II gimnazjum) oraz Weronika Sikora (z klasy III gimnazjum) w profesjonalny sposób przeprowadziły zajęcia praktyczne dla swoich młodszych koleżanek i kolegów. Dzięki tej akcji dzieci oraz nauczyciele w naszej szkole znają zasady udzielania pierwszej pomocy i potrafią wykonać resuscytację krążeniowo- oddechową. Poznanie i wielokrotne przećwiczenie procedur w nagłych przypadkach pozwoli na efektywniejsze i sprawniejsze działanie podczas różnego rodzaju zdarzeń, a nawet może uratować życie.
   tekst: M. Mozgawa
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 


Zmieniony ( 14.06.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »