Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Żeby brzuszki nie bolały,
Żeby ząbki nie cierpiały,                 
Żeby główki mądre były:                                    
Ucz się, przedszkolaczku miły!

Listopadowe  zajęcia w przedszkolu mijają pod znakiem intensywnych zajęć integracyjnych kształtujących umiejętności społeczne i umysłowe.  Od dobrych nawyków żywieniowych zależy kondycja psychofizyczna dziecka, więc dzieci poznały zasady komponowania zdrowych posiłków wraz z piramidą żywienia.

Czytaj więcej...

Jedzie pociąg z daleka, na spóźnialskich nie czeka,
Wszyscy grzecznie wchodzimy, do przedszkola spieszymy.
Pan konduktor nas wita, o cel podróży pyta.
My się też odkłaniamy, dobre maniery znamy.                
Niech nam rozda bilety, żeby dotrzeć do mety.         
Niech konduktor nas zliczy i wysadzi w Rzeczycy!

W piątek – czwartego listopada – nadszedł ten oczekiwany głównie przez dzieci z naszego przedszkola czas, by nadać im tytuł „prawego przedszkolaka” i by nareszcie poczuły nierozerwalną więź nie tylko z miejscem, w którym się na co dzień spotykają, ale przede wszystkim z rówieśnikami oraz wychowawcami.

Czytaj więcej...

 Halloween   to jeden z  wielu zwyczajów krajów anglojęzycznych, który najhuczniej obchodzony jest w Stanach Zjednoczonych. To święto zabaw i psot, które przypada na dzień 31 października i stało się bardzo  popularne  również w Polsce. Nie każdemu jednak podoba się zapożyczanie kolejnych tradycji z zachodu, dlatego też  to święto w naszym kraju ma  zarówno zwolenników jak i  przeciwników. Jednak zajęcia języka angielskiego  to doskonała okazja, by zaprezentować naszym przedszkolakom  elementy kultury krajów anglojęzycznych. Dlatego  w środę, 26 października, dzieci z punktu przedszkolnego  w ramach zajęć języka angielskiego założyły różne stroje lub ubrały się w kolorach dyni i poprzez zabawę oraz aktywność ruchową  przyswoiły nowe

Czytaj więcej...

Złota polska jesień rozbujała się kolorami słońca i zagościła na dobre także w przedszkolu, bo przecież już październik dobiega końca. Więc gdy jesień wraca z dzieci ze spaceru w słońcu lub pod parasolem, przychodzi czas na edukacyjne przygody. Toteż wśród przedszkolaków panuje pełne skupienie, a nasi wychowankowie nie tylko śpiewają, tańczą, recytują, ale też naukowo meandrują wśród literek, cyferek, a nawet geometrycznych figur. I oto w tym tygodniu rąbek tajemnicy uchyliła odkrywana przez nich samogłoska „E,e” jak ekran - mała i wielka, drukowana i pisana, której esofloresowe kształty były badane z naukową pasją i dokładnością. A gdy przebrzmiały rymowane „ele mele eski”, przyszedł czas na poważne trójkąty, prostokąty i kwadraty, z których

Czytaj więcej...

W poniedziałek 24 października w naszym przedszkolu zawrzało, zakręciło się i zapachniało smakołykami w stylu MasterChef Junior. Emocji było co niemiara, podczas mobilnych warsztatów kulinarnych dla dzieci w ramach zajęć pod hasłem „Zabawa w gotowanie”, których głównym celem jest promowanie zdrowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. To już drugie zajęcia przygotowane i przeprowadzone w naszym przedszkolu przez panią Ewelinę i pana Mariusza – rodziców z pasją, którzy odkrywają nowe smaki nie tylko przed swoimi dziećmi, a wszystko po to, by utwierdzić najmłodszych w przekonaniu o wyższości zdrowych nawyków żywieniowych nad łatwym dostępem do szkodliwych fast foodów.

Czytaj więcej...

Śmiech to zdrowie, a uśmiech jest pierwszym ku temu krokiem! Promiennym symbolem słońca i uśmiechu jest zaś kolor żółty, dlatego to on dominował w odzieży naszych przedszkolaków w piątek, 7 października. Dzięki tej pięknej słonecznej barwie przedszkolna salka wypełniła się optymizmem, pozytywną energią, a nawet wspomnieniem minionego lata i wakacji. A że kolor ten równie doskonale pobudza do działania i łagodzi uczucie zmęczenia, więc przedszkolaki z prawdziwą euforią wykonały radosne prace plastyczne, kolorując uśmiechnięte emotki. Jednak najbardziej nasi wychowankowie lubią pozować do przedszkolnej fotogalerii, do czego zazwyczaj służą im okazjonalne ramki, w których prezentują się w pełnej okazałości swego błogiego wieku. Zapraszamy do podziwiania zdjęć perlistych od uśmiechu!

Czytaj więcej...

Męski świat, podobnie zresztą jak kobiecy, bywa często dla przeciwnej płci zagadką, której towarzyszy tajemnicza aura już od najmłodszych lat, czyli mniej więcej od przedszkola. Mali panowie bardzo lubią być otaczani opieką i cieszą się z każdego okazywanego im względu, dlatego naszym przedszkolakom miło było usłyszeć, że w piątek 30 września obchodzimy Dzień Chłopaka. Tego wyjątkowego dnia każdy chłopiec był superbohaterem, co zostało uwiecznione w specjalnej świątecznej fotoramce i potwierdzone pięknym dyplomem. O Dniu Chłopaka, jak zresztą o każdym ważnym dla przedszkolaków wydarzeniu, pamiętały mamusie naszych wychowanków, które przygotowały dla wszystkich dzieci bez wyjątku przepyszny słodki poczęstunek. Okazjonalne życzenia złożyły przedszkolakom również dziewczynki reprezentujące Samorząd Uczniowski Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej, przekazując mnóstwo słodkości zarówno chłopcom, jak i dziewczynkom. W imieniu naszych podopiecznych serdecznie dziękujemy za wszelkie oznaki sympatii i pamięci!  

Czytaj więcej...

Nasze przedszkole ma siedzibę w budynku rzeczyckiej szkoły, która należy do sieci Szkół Promujących Zdrowie - i my też bardzo mocno utwierdzamy swoich wychowanków w prowadzeniu zdrowego trybu życia. Wpajamy dobre nawyki, potrzebną wiedzę dietetyczną  i zachęcamy dzieci do aktywnego spędzania wolnego czasu w gronie rodzinnym. Toteż zdecydowanie zaakcentowaliśmy obchody tak ważnego dla zdrowia, choć nieformalnego święta, jakim jest Światowy Dzień Jabłka przypadający w kalendarzu na 28 września. Tego dnia zajęcia tematyczne – programowe, plastyczne i zabawowe – upłynęły przedszkolakom pod znakiem jabłuszka – symbolu długowiecznego i zdrowego życia; źródła witamin i radości.

Czytaj więcej...

Życie przedszkolaka na pewno nie jest nudne, a przynajmniej nie w Rzeczycy, gdzie zawsze znajdzie się okazja, żeby coś uczcić tańcem, wierszem czy piosenką. W II Ogólnopolską Akcję pod hasłem ”Dzień Przedszkolaka to ważne Święto – uczcijmy je razem tańcem i piosenką”, która miała miejsce 20 września bieżącego roku, nasi wychowankowie włączyli się, wyśpiewując piosenki płynące z radości wspólnego wychowania – zabawy, nauki i poczucia jedności. Był to jednak zaledwie wstęp do obchodów Misiowego Dnia Przedszkolaka, który dzieci świętowały na swój własny, bardzo oryginalny, sposób w piątek, 23 września. Tego dnia nasze przedszkole rozbrzmiewało euforycznymi okrzykami: „Dzień Przedszkolaka – ważna sprawa, czeka nas super zabawa!” I rzeczywiście działo się, oj działo … Były rozmowy w kręgu, piosenki i zabawy w kółeczku; także z chusteczką haftowaną, następnie quiz wiedzy na temat przedszkola, wspólne tańce do ulubionej muzyki i niebiańskie „piątki-pieczątki” na integracyjnym plakacie jedności. Wszystkie dzieci dzielnie uczestniczyły w zajęciach z okazji własnego święta, stąd w nagrodę otrzymały pamiątkowe dyplomy i odznaki przedszkolaka świadczące o ich przynależności do społeczności naszego rzeczyckiego przedszkola. Przebieg Misiowego Dnia Przedszkolaka można dokładnie prześledzić w załączonej fotogalerii. 

Czytaj więcej...

Jesień powoli zagląda do naszych okien, a liście na drzewach przybierają ciepłe, pastelowe barwy. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten okres będący zapowiedzią złotej polskiej jesieni stał się inspiracją obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki w naszym przedszkolu. Wychowanie poprzez wprowadzanie elementów ceremoniału i obrzędowości, na które składają się między innymi obchody dedykowanych dzieciom świąt, nie tylko poprawia nastrój przedszkolaków, ale przede wszystkim buduje poczucie bezpieczeństwa i bliskości. Toteż w czwartek, 15 września, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Kropki, nasze przedszkolaki czuły się wyjątkowo pewnie, wierząc w swoje możliwości i talenty.

Czytaj więcej...