

Do góry
Do egzaminu ósmoklasisty w tym roku szkolnym przystąpiło w naszej szkole 14 uczniów. Wszyscy rozwiązywali zadania w arkuszu standardowym. Z języka polskiego statystyczny uczeń naszej szkoły uzyskał wynik 27 pkt., co stanowi 61%. Jest to wynik zdecydowanie wyższy od średniego wyniku uzyskanego w gminie i porównywalny z wynikiem w województwie i kraju, który wynosi 60%. W dziewięciostopniowej skali staninowej, służącej do porównywania wyników szkół, nasza placówka z języka polskiego uplasowała się na poziomie 6 (wynik wyżej średni). W części matematycznej nasi uczniowie uzyskali wynik zdecydowanie wyższy od wyniku w gminie, powiecie, województwie oraz kraju. Statystyczny uczeń naszej szkoły w tej części egzaminu uzyskał średni wynik 20 pkt. tj. 80%.
21 czerwca naszą szkołę odwiedził artysta estradowy – iluzjonista z Rzeszowa – Ryszard Goclon. Nasze przedszkole również wzięło czynny udział w występie. Jego program „Magic show – szkoła z iluzją” obfitował w magiczne triki, pokazy żonglerki i lewitacji. Oprócz tego były różne konkursy dla dzieci, nauka sztuczek i niespodzianki. Wszystkim dzieciom bardzo podobały się niesamowite sztuczki i czary. Wyprawa do tajemniczego świata magii dostarczyła wszystkim sporo satysfakcji i radości. Przez całe przedstawienie na buziach małych widzów malował się uśmiech, po czym stwierdzić można ,że występ był udany i trafiony w dziesiątkę.
„Jak tęsknota mnie ogarnie,
kiedy już będę uczniem w szkole,
to znajdę wyjście, wiem co zrobię,
przyjdę odwiedzić swoje przedszkole !”
W czwartek 23 czerwca 2022r. odbyła się uroczystość zakończenia roku przedszkolnego oraz pożegnanie sześciolatków. Dziesięć miesięcy wspólnych zabaw i zajęć, podróży po porach roku i wycieczek szybko minęło, aż nadszedł czas pożegnań i wakacji. W uroczystości uczestniczyli rodzice oraz zaproszeni goście.
Kolejny rok szkolny odchodzi do lamusa, jednak ten bieżący był wyjątkowy pod wieloma względami. Przede wszystkim zostanie zapamiętany jako rok jubileuszowy, w którym nasza szkoła obchodziła 50-tą rocznicę swojego istnienia. W tym też roku została ustanowiona Nagroda Profesora Kazimierza Kuczmana dla najzdolniejszego ucznia Publicznej Szkoły Podstawowej w Rzeczycy Długiej, stając się dla uczniów dodatkową motywacją do pracy i wytężonego wysiłku. W gronie absolwentów znowu pojawili się uczniowie, którzy godnie reprezentowali szkołę w przedmiotowych konkursach kuratoryjnych: Dominika Michałek- laureatka konkursu z języka polskiego i Helena Pomykała- finalistka konkursu z matematyki na szczeblu wojewódzkim.
W naszej szkole w Olimpusku – sesji wiosennej 2022r. udział wzięli uczniowie z klasy 2 i 3 :
w Olimpusku z j.angielskiego :
klasa druga – 5 osób
klasa trzecia – 5 osób
w Olimpusku z j.polskiego:
klasa druga – 3 osoby
klasa trzecia – 7 osób
Drobna sylwetka, postura delikatnej budowy, ujmująca skromność i szarmanckie obycie … Takim zapamiętaliśmy Pana Profesora Kazimierza Kuczmana, gdy po raz pierwszy gościł w murach naszej szkoły 26 listopada 2010 roku podczas obchodów 155. rocznicy śmierci wieszcza narodowego, Adama Mickiewicza, która stała się inspiracją do zorganizowania nastrojowej uroczystości najpierw w siedzibie ówczesnego Zespołu Szkół w Rzeczycy Długiej, a obecnie – Publicznej Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rzeczycy Długiej, by następnie przenieść się pod pomnik najwybitniejszego poety doby romantyzmu znajdujący się w Rzeczycy Okrągłej, a będący dziełem Józefa Kuczmana.
Uroczyste zakończenie rocznych zajęć edukacyjnych w roku szkolnym 2021/2022 odbędzie się 24 czerwca br. (tj. piątek) w następującym porządku:
Przypominamy, że 23 czerwca 2022r. (tj. czwartek) jest w naszej szkole dniem dodatkowo wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Oddział przedszkolny w tym dniu pracuje w normalnym porządku. Świetlica szkolna będzie nieczynna.
W środę, 15 czerwca 2022r., odwiedziła nas mama Natalki, uczennicy klasy III, pani Agnieszka Babiracka, która z zamiłowania i wykształcenia jest chemikiem. Pani Agnieszka zaproponowała uczniom klas I –III serię różnych ciekawych doświadczeń chemicznych, w tym zmiany zabarwienia roztworu pod wpływem dodawania kwasu lub zasady, wiele efektownych przemian chemicznych, takich jak miniaturowy wulkan i wytwarzanie piany. Z wielkim zainteresowaniem dzieci oglądały również reakcję powstawania „ sztucznej krwi” wykorzystywaną często w produkcji różnych scen filmowych. Trochę obawy wśród zebranych wzbudził proces spalania oparów łatwopalnych, którego chętni doświadczali na własnej skórze, natomiast największą sensację wzbudziła reakcja sublimacji suchego lodu.
W czwartek, 9 czerwca 2022r. uczestnicy projektu czytelniczego pod hasłem „Podróże po literaturze” wyruszyli na wycieczkę do Nałęczowa. Ta niewielka miejscowość uzdrowiskowa na Lubelszczyźnie gościła przez szereg lat wielkich pisarzy, którzy chętnie korzystali z dobrodziejstw tutejszego mikroklimatu. Wśród nich był autor „Syzyfowych prac”, Stefan Żeromski, pisarz, publicysta i dramaturg czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Od 1905 roku miał on tu swój dom- pracownię, gdzie oddawał się twórczym porywom natchnienia. Obecnie mieści się w nim muzeum, w którym uczniowie mogli zobaczyć oryginalne meble i sprzęty, których używał oraz jego dokumenty i pamiątki, m.in. przywiezioną z Włoch rękę mumii.