Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
21.02.2019.
Z honorami i pod auspicjami wieszcza narodowego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
28.05.2018.
 Cykliczne spotkania pod rzeczyckim pomnikiem Adama Mickiewicza, rzeźbą autorstwa nieżyjącego już artysty Józefa Kuczmana, weszły na stałe do kanonu ważnych wydarzeń o charakterze społeczno – lokalnym, o które – w oprawie poetycko – melicznej dba młodzież naszej szkoły. Początkowo spotkania odbywały się pod hasłem Mickiewiczowskich Zaduszek, z racji przypadającej w listopadzie rocznicy śmierci romantycznego, duchowego przywódcy narodu, by wkrótce, gdy kapryśna aura  nadto znękała „fanów wieszcza” , przybrać charakter radosnego obcowania z poetą pod hasłem Mickiewiczowskich Majówek.
I właśnie w piątek, 18 maja, podczas ósmej już edycji „wiosennych muz z Mickiewiczem”, byliśmy świadkami budującej uroczystości, która odbyła się w Publicznej Szkole Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Rzeczycy Długiej – nadania tytułu Honorowego Obywatela Gminy Panu profesorowi Kazimierzowi Kuczmanowi, synowi Józefa Kuczmana – twórcy pomnika Mickiewicza w Rzeczycy Okrągłej, który jest historykiem sztuki, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz specjalistą z zakresu historii sztuki nowożytnej specjalizującym się w malarstwie, grafice oraz rzeźbie. Chlubny mieszkaniec naszej małej ojczyzny jest wieloletnim pracownikiem Zamku Królewskiego na Wawelu w Krakowie i jego mieszkańcem, a zatem może się poszczycić wyjątkowym mianem  Wawelczyka, czego oczywiście nie robi, gdyż niezwykła osobowość Pana profesora ujmuje nadzwyczajną wręcz skromnością. Obecnie, jako wykładowca w Instytucie Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie,  Pan Kuczman jest członkiem Stowarzyszenia Historyków Sztuki oraz autorem wielu publikacji książkowych traktujących o sztuce nowożytnej.
Gospodarzem i współorganizatorem uroczystości był dyrektor PSP w Rzeczycy Długiej, Pan Jacek Bochniak, któremu przypadła w udziale miła funkcja powitania licznych gości, wśród których znaleźli się, prócz Honorowego Obywatela Gminy Radomyśl nad Sanem, członkowie rodziny, przyjaciele i znajomi Pana Kazimierza Kuczmana, członkowie Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” – na czele z Panią Małgorzatą Żurecką, jak również wójt gminy Pan Jan Pyrkosz, dyrektor GCK Pani Teresa Lachowska oraz pracownicy tej instytucji, radni i sołtysi. W uroczystości, która na długo pozostanie w pamięci społeczności szkolnej, wzięła udział bardzo liczna grupa uczniów naszej szkoły należąca do chóru oraz tworząca koło młodych artystów – amatorów sceny. Im też należą się szczególne podziękowania za wyjątkowy profesjonalizm i wytworzenie pięknego nastroju chwili, dzięki którym nasz Gość Honorowy poczuł się naprawdę wzruszony, doceniony i – mamy nadzieję – spełniony. 
    tekst: M. Lasota
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
 Image 
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image 
Zmieniony ( 28.05.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »