Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
19.05.2019.
Uczniowie ZS w Rzeczycy Długiej beneficjentami projektu „Zielone światło dla młodych” Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
15.09.2016.
 Koło Łowieckie „Głuszec” z siedzibą w Tarnobrzegu zostało laureatem konkursu Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, otrzymując wsparcie finansowe na wdrożenie autorskiego projektu pod nazwą „Zielone światło dla młodych” – społecznie i ze zrównoważonym rozwojem. Projekt zakłada realizację przedsięwzięć od sierpnia do grudnia 2016 r. Obecnie trwa nabór uczestników do tego publicznego zadania, którego bezpośrednimi beneficjentami jest społeczność uczniowska Zespołu Szkół w Rzeczycy Długiej.
Uczniowie szkoły podstawowej mają możliwość zrzeszyć się w ramach projektu w Koło Miłośników Przyrody, zaś dla gimnazjalistów ofertę stanowi zrzeszenie w grupie tzw. Zielonego Wolontariatu. Opiekę nad zrzeszeniami sprawować będą powołani ze środowiska nauczycielskiego animatorzy, tj. panie: Jolanta Lubera i Agnieszka Podolska - Szoja oraz wskazani przez zarząd członkowie Koła Łowieckiego. Realizując ściśle określony plan działań, będą m.in. przeprowadzać następujące akcje: „Zielone płuca mej wsi”, „Stop dzikim wysypiskom śmieci”, „Lisie nory”- polegające na spacerach po wałach, podczas których - oprócz poznawania zasobów fauny i flory obszarów przybrzeżnych Sanu -uczestnicy zweryfikują stan wałów pod kątem obecności nor zwierząt naruszających bezpieczeństwo przeciwpowodziowe mieszkańców. Ponadto w ramach projektu zostaną przeprowadzone dla wszystkich uczniów szkoły w Rzeczycy Długiej warsztaty recyklingowe pod hasłem „Ze starego coś nowego”. Podczas warsztatów uczniowie zapoznają się z możliwością tworzenia zabawek i innych przedmiotów użytkowych z odpadów. Projekt zakłada również udział jego uczestników w edukacyjnych wizytach studyjnych, które odbędą się na terenie Lasów Janowskich (Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Janowie Lubelskim), Roztoczańskiego Parku Narodowego, Zakładu Komunalnego w Radomyślu nad Sanem oraz Nadleśnictwa Gościeradów. Wizyty mają na celu edukację dzieci i młodzieży w kontekście ochrony i poszanowania zasobów przyrodniczych. Podsumowanie projektu będzie mieć formę imprezy otwartej, na której dzieci i młodzież zaprezentują efekty realizowanych zadań, a także wezmą udział w quizach i konkursach z nagrodami. Kampania towarzysząca projektowi ma również na celu uświadomienie społeczności lokalnej wagę środowiska naturalnego w życiu człowieka. Z uwagi na fakt pozyskania środków finansowych przez Koło z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich udział uczestników w projekcie jest całkowicie wolny od jakichkolwiek opłat.

    tekst: Jolanta Lubera
Zmieniony ( 15.09.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »