Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Nie pal przy mnie, proszę” to program edukacji antynikotynowej przeznaczony dla dzieci z klas I – III szkół podstawowych. Głównym celem  programu jest zachęcanie  do niepalenia oraz  wykształcenie u dzieci umiejętności  skutecznego  radzenia  sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy. Realizacja tego programu w naszej szkole  uwieńczona została konkursem plastycznym pod tym samym tytułem. Zadaniem uczniów było wykonanie plakatu dowolną techniką, którego treść miała pokazać i zaznaczyć  sprzeciw dzieci wobec palaczy w ich najbliższym  otoczeniu. Prace plastyczne zostały wywieszone w holu naszej szkoły również w ramach obchodów Światowego Dnia bez Papierosa, który został zainicjowany przez Światową Organizację Zdrowia w 1987 roku i  przypada na dzień 31 maja., a jego celem jest zwrócenie uwagi  na szkodliwość palenia  tytoniu.

Stale rośnie liczba osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów, a ten dzień  ma być zachętą, by nałogowcy porzucili  palenie, albo przynajmniej przez dobę powstrzymali się od wszystkich form konsumpcji tytoniu, do czego zachęcają uczniowie  naszej szkoły.
Komisja konkursowa, biorąc pod uwagę zgodność tematu, pomysłowość  i estetykę wykonania pracy, wyłoniła następujących zwycięzców:
I miejsce – Nikola Solpa  z klasy II,
II miejsce – Augustyn Dul  z klasy I ,
III miejsce – Emila Hołody  z klasy  II.
Przyznano również wyróżnienia dla:  Emilii Babirackiej z kl. I,  Zuzanny Babirackiej z kl. I, Dawida Szkutnika z kl. I  oraz Mai Przekwas z kl. III.
Podczas pikniku z okazji Dnia Rodziny  zwycięzcom  i wyróżnionym zostały wręczone dyplomy i nagrody rzeczowe ufundowane przez koordynatorów ds. promocji zdrowia.
Wszystkim uczestnikom  gratulujemy i serdecznie dziękujemy za udział w konkursie. Mamy nadzieję, że potraficie  być asertywni, odważni  i umiecie głośno powiedzieć osobom palącym w waszym otoczeniu „Nie pal przy mnie, proszę” – bo tego nie znoszę.  

                      tekst: T. Zawadzka