Nasze refleksje po spotkaniu z funkcjonariuszem policji w ramach profilaktyki cyberzagrożeń!
Internet jest ogromnym i niemal nieograniczonym wirtualnym światem, w którym chce żyć coraz więcej, zwłaszcza młodych, ludzi. Ten świat jest fascynujący, lecz równie piękny co niebezpieczny, a ponieważ stworzyli go ludzie, stąd wiele jego aspektów jest łudzącym odbiciem istniejącego społeczeństwa. Niektórzy szybko i chętnie dają się zwieść internetowej iluzji pozornego bezpieczeństwa, anonimowości i bezkarności. Problem w tym, że ludzie dzielą się na dobrych i złych, a tych ostatnich nie brakuje ani w realu, ani wirtualu, więc musimy się nauczyć technik obronnych – prawideł, które będą nas chroniły przed atakami ciemnej strony Internetu.


Wiedza jest najlepszą metodą przeciwdziałania złu w każdej jego postaci, stąd upowszechnianie przez szkołę profilaktyki cyberzagrożeń jako najskuteczniejszego sposobu zapewnienia naszym wychowankom bezpieczeństwa. W tym też kontekście w naszej szkole zorganizowane zostało spotkanie z aspirantem sztabowym, Robertem Kotwicą, z Komendy Powiatowej Policji w Stalowej Woli, które odbyło się we wtorek 12 marca. Każda wizyta funkcjonariuszy policji w szkole jest dla dzieci i młodzieży dużym przeżyciem, zwłaszcza gdy dotyczy ważkich spraw, które bezpośrednio wynikają ze sposobu życia i mogą przebiegać z ich udziałem w perspektywie niekoniecznie pozytywnego scenariusza. Pan aspirant podkreślił wagę realizowanego przez szkołę  programu edukacyjno-profilaktycznego „LOGUJ SIĘ z głową!”, którego treści są przez wychowawców omawiane z dostosowaniem do trzech kategorii wiekowych, tj. klas I-III, IV-VI i VII-VIII. Nasi uczniowie chętnie podejmują temat cyberzagrożeń, który najwyraźniej nie jest im obcy, zwłaszcza w kwestii nadużywania Internetu. Z uwagą chłoną wiedzę, dzielą się doświadczeniami, ilustrują treści związane z przekazem. Taką postawę zaprezentowali też podczas spotkania z panem aspirantem, który przestrzegał ich przed uzależnieniem od gier komputerowych (w tym gier on-line), od portali społecznościowych; uwrażliwiał na hejt i inne formy cyberprzemocy, które wiążą się z poważnymi problemami psychospołecznymi, takimi jak: depresja, wycofanie, agresja, zaburzenia myśli i uwagi.
       Nasz prelegent podkreślił, że w ciągu ostatnich lat w Polsce - także w naszym powiecie stalowowolskim - społeczeństwo zaczyna się zmagać z problemem e-uzależnień i e-przestępstw powodowanych głównie za sprawą telefonu komórkowego, Internetu i gier komputerowych. Dzieci przede wszystkim potrzebują zdroworozsądkowej troski, zainteresowania i kontroli rodzicielskiej w domu, a zadaniem szkoły jest wychowawcze wsparcie działań rodzicielskich. Stąd uświadamianie powszechnej obecności wymienionych zagrożeń oraz sposobów obrony przed nimi staje się nadrzędnym celem wszystkich szkół i placówek, które dobro i zdrowie psychofizyczne przyszłych pokoleń traktują priorytetowo, uwzględniając je w swoich programach profilaktyczno-wychowawczych.  

                      tekst: M. Lasota