Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

A zaczęło się od kropki…
We wtorek, 15 września 2020r., w  naszej szkole po raz pierwszy  obchodziliśmy  Dzień Kropki.  Jest to święto kreatywności, pomysłowości, odwagi i zabawy. Wywodzi się z języka angielskiego International Dot Day, a od kilku lat staje się coraz bardziej popularne wśród dzieci przedszkolnych i uczniów  klas młodszych. Motywem przewodnim  jest  oczywiście kropka, od której wszystko się zaczęło...
Najmłodsi uczniowie od samego rana cieszyli się tym dniem, na początku oczywiście za sprawą  kolorowych ubrań z akcentem kropkowym, ale  już w czasie  zajęć dowiedzieli się o istocie tego święta. W oddziale przedszkolnym oraz klasach I-III zapoznano dzieci z książką amerykańskiego pisarza Petera Reynoldsa - „The Dot”.

Opowiada ona o kropce, która zmieniła świat małej Vashti.  Dziewczynka na początku nie wierzyła w siebie i swoje możliwości. Wydawało jej się, że nie ma talentu i niczego nie potrafi, dlatego nie chciała malować.  Jednak zachęcona przez  swoją nauczycielkę do postawienia choć jednej kropki po chwili namysłu to uczyniła, a ta niepozorna kropka okazała się źródłem inspiracji do dalszego tworzenia.  Naszych dzieci nie trzeba było długo namawiać  do działania. Wystarczyło  porozmawiać o talentach, które w nich drzemią i dać  upust ich fantazji, a z kropek powstawały przeróżne cuda. Ten dzień obfitował w różnorakie wydarzenia: były gry,  konkursy i zabawy, które pozwalały odkrywać  talenty i mocne strony dzieci. To był wspaniały dzień, a jego uwieńczeniem było wykonanie wspólnego, pamiątkowego zdjęcie, które z racji  zachowania dystansu społecznego wykonano na świeżym powietrzu, wśród szkolnej zieleni okraszonej promieniami słońca.

                     tekst: Teresa Zawadzka