Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png
 Czesław Miłosz, laureat Literackiej Nagrody Nobla, pisał: Każdy kraj ma w ciągu całej swojej historii zaledwie kilku takich poetów, których słowa stają się własnością języka przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Tak stało się z poezją Herberta jeszcze za jego życia.   29 października 2018 r. minęła 94 rocznica urodzin Zbigniewa Herberta. Fakt ten Sejm RP uczcił ogłoszeniem roku 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, jednego z najświetniejszych poetów polskich drugiej połowy XX wieku. W całym kraju odbywały się zatem z tej okazji wydarzenia kulturalne poświęcone poecie – niezwykłemu intelektualiście i filozofowi. Do obchodów Roku Herberta włączyło się także Gminne Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach – Biblioteka Publiczna, organizując 14 maja 2019r. (w Tygodniu Bibliotek) konkurs recytatorski poezji Zbigniewa Herberta, w którym wzięło udział 55 uczniów z terenu gminy.
Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów, których występy zyskały uznanie szanownego jury w składzie: pan Kazimierz Linda - poeta, wiceprezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli; pani Beata Sudoł – Kochan - członek Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli; pani Teresa Lachowska - dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu n. Sanem - oraz aplauz licznej publiczności.
W młodszej kategorii wiekowej szczególne wyróżnienie stalowowolskiego Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” – dyplom oraz nagroda książkowa -  przypadło uczennicy klasy czwartej, Laurze Butryn. Pierwsze miejsce w tej kategorii wywalczył  czwartoklasista, Dominik Kosierb, recytacją „Siódmego anioła”. Drugie miejsce zajęła uczennica klasy piątej, Dominika Michałek, wygłaszając „Dwie nogi Pana Cogito”. Także w starszej kategorii wiekowej nie zabrakło zwycięskich trofeów, które trafiły do naszej gimnazjalistki, Agnieszki Pamuły, plasującej się na trzecim miejscu za wzruszający przekaz utworu „Barbarzyńca w ogrodzie”. Z dumą ogłaszamy, że poezja naszego znakomitego poety nie jest obca naszym uczniom, którzy nie tylko ją rozumieją, ale po mistrzowsku potrafią ją interpretować.  
    tekst: M. Lasota
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image 
 
Image