Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

Aleksander Fredro i Wisława Szymborska zostali literackimi patronami roku 2023 decyzjami Sejmu i Senatu. Twórcę „Zemsty” - jako najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poetę oraz żołnierza kampanii napoleońskich - wskazano z uwagi na 230. rocznicę jego urodzin. Natomiast polskiej laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, którą Szwedzka Akademia uhonorowała jako „przedstawicielkę niezwykłej czystości i siły poetyckiego spojrzenia”, dedykowano rok 2023 w setną rocznicę jej urodzin. Właśnie wymienione powyżej względy przyświecały również organizatorom Gminnego Konkursu Recytatorskiego wierszy Wisławy Szymborskiej i Aleksandra Fredry, który odbył się w poniedziałek 15 maja 2023r. w Publicznej Bibliotece w Antoniowie.

Wśród 29 uczestników konkursu, uczniów pięciu szkół naszej gminy, znalazło się ośmioro naszych uczniów z klas VI-VIII przygotowywanych do występu przez swoje opiekunki, panie – Renatę Puzio i Małgorzatę Lasotę. Rzeczyccy retorzy tak pięknie przekazali zgromadzonej na sali publiczności skalę uczuć poezji patronów konkursu, że jury przyznało im ex aequo trzy drugie lokaty i pięć wyróżnień w następującej kolejności:
II miejsce dla Laury Butryn  (kl. VIII) za recytację wiersza „Chmury” Wisławy Szymborskiej;
II miejsce dla Davida Markuta (kl. VII) za recytację fragm. „Zemsty” Aleksandra Fredry, pt. „Testament Papkina”;
II  miejsce dla Nikoli Żurawskiej (kl. VI) za recytację wiersza „Nic dwa razy” Wisławy Szymborskiej.
Wyróżnienia za recytację utworów polskiej noblistki, Wisławy Szymborskiej, otrzymali: Szymon Butryn (kl. VIII - „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”); Oliwia Juda (kl. VIII - fragm. wiersza „Klasyk”); Maja Niekurzak (kl. VII - „Nieczytanie”); Amelia Zięba (kl. VI - „Prospekt”); Martyna Zięba (kl. VI - „Kot w pustym mieszkaniu”).
Nasi uczniowie jak zwykle nie zawiedli pokładanych w nich nadziei, prezentując wysoki poziom umiejętności recytatorskich. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

                         tekst: M. Lasota