Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

W ramach działań innowacji pedagogicznej  „Litery już znam, więc czytam sam”, w czerwcu 2021r. w naszej szkole  zorganizowano  maraton  czytelniczy  w oddziale przedszkolnym oraz w klasach I -III. Został on zapoczątkowany przez  pana dyrektora, w Dniu Dziecka, z okazji  20. rocznicy społecznej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.  W drodze losowania dzieciom z zerówki przypadła   „ Baśń o toruńskich piernikach”, uczniom  klasy I – „Kopciuszek”, uczniom  klasy II – „Afryka Kazika”, a trzecioklasistom  książka  „Król Maciuś I”. Oprócz dzieci i  wychowawczyń do maratonu czytelniczego zostali  zaproszeni również  inni goście. 

 

Pierwszym z nich była pani Agnieszka Świątek – opiekun biblioteki filialnej  w Rzeczycy Długiej,  która swoimi umiejętnościami czytelniczymi   uraczyła  wszystkie  dzieci   od zerówki do klasy III. Dzieci   w skupieniu i z uwagą słuchały pięknej narracji pani Agnieszki. W klasie drugiej z racji dość obszernej  książki do czytania zaproszone zostały również inne  panie: pani Jolanta  Chciuk i pani Jolanta Lubera- opiekun naszej biblioteki szkolnej, która pochwaliła drugoklasistów za  aktywność i dużą ilość wypożyczanych  książek.
W ramach działań innowacji pedagogicznej promującej czytelnictwo uczniowie klasy drugiej odwiedzili  również Bibliotekę Publiczną w Rzeczycy Długiej.  Podczas  lekcji bibliotecznej  pani  Agnieszka  Świątek - pracownik  biblioteki, zapoznała dzieci z pracą bibliotekarza  i pokazała zasób księgozbioru  tej biblioteki. Podczas prezentacji pani Agnieszka zwróciła uwagę na ogromną różnicę w funkcjonowaniu biblioteki dawniej,  a dziś.  Uczniowie naszej szkoły  wysłuchali również  utworu   „Franklin w bibliotece” i otrzymali od  pani Agnieszki pamiątkowe zakładki do książek. Na zakończenie  Pani  Świątek zachęcała dzieci, aby  odwiedzały bibliotekę w czasie wakacji  i czytały, dużo czytały, bo jak sama stwierdziła,  z tego płyną same korzyści. Drugoklasiści  doskonale o tym wiedzą, ponieważ przez cały rok prowadzonej innowacji pedagogicznej  przeświecała im myśl włoskiego pisarza  Umberto Eco: „Kto czyta książki, żyje podwójnie”.

               tekst: T. Zawadzka