Rzeczyca Długa – Rzeczyca Okrągła 2010
W piątek 26 listopada 2010 roku minęła 155 rocznica śmierci naszego Wieszcza Narodowego, Adama Mickiewicza. Rocznica ta stała się, w zamyśle Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, inspiracją do zorganizowania – wespół z Dyrekcją Zespołu Szkół w Rzeczycy Długiej – nastrojowej uroczystości, która wykroczyła poza mury szkolne dosłownie i w przenośni. A wszystko z uwagi na fakt, iż społeczność rzeczycka ma swój lokalny epizod Mickiewiczowskiego pomnika pamięci, który dokładnie 54 lata temu zaistniał we wsi Rzeczyca Okrągła, dzięki niekonwencjonalnej wówczas inicjatywie jego twórcy, Józefowi Kuczmanowi.

Otóż przepojony chlubnymi, patriotycznymi ideami rzeźbiarz - w myśl pragnienia największego polskiego poety, aby jego dzieła „zbłądziły pod  strzechy” - postanowił spełnić prorocze marzenie i stanął na czele Wiejskiego Komitetu Budowy Pomnika Mickiewicza, do którego przystąpili tak szacowni rzeczyccy obywatele, jak: Józef Pamuła, Michał Pamuła, Franciszek Wermiński, Stanisław Turek czy Władysław Mazur. Wspólnym wysiłkiem członków Komitetu oraz wszystkich aktywnych mieszkańców wsi – 16 września 1956 roku, w setną rocznicę śmierci Wieszcza, - dokonano uroczystego odsłonięcia pomnika z udziałem nie tylko znakomitych naówczas ludzi polskiej kultury i sztuki,  ale także nauczycieli i uczniów szkoły w Rzeczycy Długiej. Monument ów, wyróżniający się „prostotą  założenia i wrażliwością w traktowaniu postaci”, jest obecnie najprawdopodobniej jedynym pomnikiem Mickiewicza w Polsce ulokowanym na wsi.
I oto, ponad pół wieku później, z inicjatywy wymienionych wyżej organizatorów, społeczność literacka na czele z Panią Prezes Martą Gdulą-Żukowicz oraz główną pomysłodawczynią uroczystości, Panią Małgorzatą Żurecką; społeczność szkolna pod egidą Pana Dyrektora, Jacka Bochniaka oraz lokalni mieszkańcy, którym przewodził Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, Pan Jan Pyrkosz wraz z Panią Sekretarz, Małgorzatą Nowak, a także Sołtys Miejscowości Rzeczyca Okrągła, Pan Grzegorz Krawiec i Sołtys Miejscowości Rzeczyca Okrągła, Pani Zofia Stec - spotkali się najpierw w budynku ZS w Rzeczycy Długiej na krótkiej części artystycznej (multimedialnej prezentacji dorobku poety) w wykonaniu gimnazjalistów, by następnie przemaszerować pod pomnik Mickiewicza w Rzeczycy Okrągłej. Mickiewiczowskie Zaduszki uświetnili także swym przybyciem: córki pana Józefa Kuczmana – Helena Staniek i Zofia Rak oraz jego syn, Kazimierz Kuczman – kierownik malarstwa, grafiki Zamku Królewskiego na Wawelu, jak również pracownik naukowo – dydaktyczny Instytutu Historii Sztuki i Kultury Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. W podziękowaniu za przygotowanie refleksyjnej uroczystości Pan Kazimierz Kuczman złożył na ręce dyrektora ZS w Rzeczycy Długiej wspaniałe pozycje książkowe traktujące głównie o zabytkach Wawelu, które z pewnością uświetnią szklony księgozbiór.  
Pod pomnikiem Adama Mickiewicza w Rzeczycy Okrągłej nie zabrakło pięknych wiązanek i wieńców w barwach narodowych, które złożyli: Dyrektor ZS w Rzeczycy Długiej, Pan Jacek Bochniak; Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, Pan Jan Pyrkosz; Prezes Stowarzyszenia Literackiego „Witryna” w Stalowej Woli, Pani Marta Gdula-Żukowicz; zapłonęły również znicze pamięci, które z wielką satysfakcją składała u stóp poety młodzież szkolna.  

Image   

Image

Image

Image

Image   

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image   

Image

Image

Image

Image

Image 

Image

Image

Image

Image

                             M. Lasota