Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

„Ojczyzna znowu wolna”             

     W dniu 12 listopada 2007 roku w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 89 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, przygotowana przez uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum.

      Image

      Image

       Uroczystość poświęcona była ojczyźnie i wolności. 11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Uczniowie oddając szacunek symbolom narodowym, oddali go wszystkim Polakom, którzy odeszli        i tym, którzy żyją obecnie. Wiersze i piosenki cytowane w czasie akademii miały na celu przybliżyć dzieciom i młodzieży losy Ojczyzny na przełomie XIX i XX wieku; Ojczyzny, która przez 123 lata była „nieobecna” na mapie Europy. Społeczeństwo polskie podjęło walkę z wrogiem o wolność OjczyznyNa pytanie zadane przez narratora : 

-         Czym jest wolność?  

Uczennica wyrecytowała słowa wiersza:      

  Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolęi śmierć widział braci. Wolność zwykle krzyżami się mierzy. Bohater narodowy Polski walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją,a że wolność krzyżami się mierzy, pozostawił po sobie wiele mogił. 

   Image

   Image

 Podsumowaniem tych słów był solowy występ uczennicy Karoliny Moskal, ktora zaśpiewała piosenkę "Biały krzyż" - Krzysztofa   Klenczona.

  Image

        I tak coś, co mogło wydawać się tylko marzeniem w XIX w. stało się prawdą! Państwo polskie po 123 latach znowu jest wolne.