Do góry

foto1 foto2 foto3 foto4 foto5
50 lat działalności naszej szkoły

Publiczna Szkoła Podstawowa

w Rzeczycy Długiej

godlo.png

W dniu 30 kwietnia bieżącego roku uczniowie naszej szkoły uczcili rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja. Podczas uroczystego apelu przypomnieli nam tło historyczne wydarzeń z 3 maja 1791 r. i starali się wyjaśnić, dlaczego jest to nadal tak ważny dla Polski dzień. W apelu zaprezentowała się również najmłodsza grupa dzieci – nasze przedszkolaki, które słowem, gestem i piosenką przedstawiły cenną lekcję historii. Przed 233 laty Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie, i pierwszą w Europie, ustawą regulującą organizację władz państwowych, a także prawa i obowiązki obywateli. Apel wprowadził uczestników w nastrój majowych świąt, które  kojarzą się z radością i nadzieją, a także uczą patriotyzmu i właściwej postawy obywatelskiej.

  tekst: A. Miętus