W ramach działań innowacji pedagogicznej, realizowanej w klasie trzeciej, w piątek, 6 maja 2022 r., w naszej szkole po raz pierwszy  zorganizowano konkurs czytelniczy „Booktalking, czyli gawęda o  książce”. Celem konkursu jest podnoszenie poziomu czytelnictwa wśród uczniów oraz doskonalenie umiejętności autoprezentacji. A czym jest booktalking? To krótkie, pięciominutowe  zareklamowanie książki. Zadaniem uczestnika jest w sposób zwięzły i atrakcyjny przekazać słuchaczom informacje o wybranej książce i zachęcić ich do samodzielnego jej przeczytania dla przyjemności, a nie z obowiązku. Główną zasadą prezentacji książek metodą booktalkingu jest nieujawnianie wszystkich informacji o książce, ale uwzględnianie tych najciekawszych  fragmentów.

Można  wesprzeć się rekwizytami i muzyką, by ubarwić swą wypowiedź. Konkurs  skierowany był do uczniów  klasach I – III i do  dzieci z oddziału przedszkolnego, które mimo tego, że samodzielnie jeszcze nie czytają, znają wiele utworów i  bardzo chętnie, poprzez  krótkie scenki teatralne, zareklamowały najbardziej lubiane przez siebie bajki i zrobiły to wspaniale. W kategorii klas I– III udział wzięło 25 uczniów, których oceniało jury  składające się z trzech pań: pani R. Puzio, pani J. Chciuk i pani B. Giec – Kocielskiej. Jury oceniając wszystkie prezentacje brało pod uwagę: poprawność językową, płynność i przemyślaną kompozycję wypowiedzi oraz elementy istotne dla metody booktalking. Jak przyznały panie, wybór był trudny, mimo, że uczniowie dopiero poznali  nową metodę i stawiają pierwsze kroki w booktalkingu, to poradzili sobie świetnie. Wśród nagrodzonych osób znaleźli się:
z klasy pierwszej - Gabriela Janeczko,  Dawid Ciesielski i Lena Pistor,
z klasy drugiej  - Krzysztof Skowroński i  Hanna Zięba,
z klasy  trzeciej - Lena Godek, Julia Wermińska i Emilia Wolak.
Na szczególną uwagę zasługuje również charakteryzacja Julki z klasy III, która wcieliła się w rolę „Pipi” -  bohaterki kultowej książki dla dzieci autorstwa Astrid Lindgren, w uroczą dziewczynę  z poczuciem humoru o pięknych, stojących warkoczach i piegowatej buzi.
W tym dniu  rozstrzygnięto również konkurs plastyczny na projekt okładki do wybranej  książki, którą wspomagali się uczniowie podczas  prezentacji Booktalkingu  i tu również brana była pod uwagę zgodność z tematyką, estetyka i  samodzielność wykonania.  Zwycięzcami tego konkursu zostali:
Krzysztof Skowroński z klasy II,
Jakub Markut z klasy III ,
Dawid Ciesielski z klasy I.  
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursach, gratulujemy zwycięzcom i życzymy powodzenia w osiąganiu kolejnych  sukcesów.

                               tekst: T. Zawadzka