Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
19.05.2019.
Bożonarodzeniowy spektakl z rodzinnym przesłaniem Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
07.01.2019.
 „Śpiewajmy i grajmy Mu ...” - pod takim hasłem odbyły się w naszej szkole tegoroczne jasełka, które zgodnie z tradycją wystawiono 6 stycznia, w znamiennym dniu Objawienia Pańskiego, zwanego świętem Trzech Króli. Wszystkich licznie zgromadzonych widzów powitał gospodarz uroczystości, dyrektor szkoły, pan Jacek Bochniak, wyszczególniając gości honorowych, wśród których znaleźli się przedstawiciele władz samorządowych: zastępca wójta, pani Izabela Szałaj; przewodniczący Rady Gminy, pan Edward Wermiński; sekretarz Gminy Radomyśl nad Sanem, pani Ewa Marynowska; inspektor ds. oświaty, pani Joanna Dudzińska; członek Rady Gminy, pan Rafał Czajkowski; sołtysi Rzeczycy Długiej i Musikowa, pani Zofia Stec oraz pan Eugeniusz Żak.
Szkolne jasełka uświetnił swoją obecnością także proboszcz rzeczyckiej parafii, ksiądz dr Tadeusz Mentel. Całą społeczność szkolną niezmiernie ucieszył fakt wysokiej frekwencji widowni składającej się głównie z rodzin, także wielopokoleniowych – dziadków i wnucząt, rodziców  i dzieci. Jasełka oraz wspólne kolędowanie są bowiem szczególnym wydarzeniem, które wprowadzają widzów i twórców spektaklu w specyficzną atmosferę związaną z ideą Bożego Narodzenia – jednoczeniem rodzin mocą religijnej i świeckiej tradycji. Więc kiedy nadszedł czas dramy, niezwykle wymowny i pouczający spektakl przeniósł gości najpierw w minione stulecie, gdzie pod strzechą wiejskiej chaty strzegła tradycji polska rodzina. Patrząc na tę barwną i wzruszającą scenkę rodzajową, można było nucić w myśli refren znanej powszechnie piosenki: „Bo wszyscy Polacy to jedna rodzina ...” - tak autentyczne i bez mała życiowe role odegrali znani nam na co dzień rzetelni pracownicy naszej szkoły, których zwiastuny umiejętności scenicznych mogliśmy podziwiać już podczas ubiegłorocznych jasełek. W kolejnej retrospektywie widzowie obserwowali wydarzenia sprzed dwóch tysięcy lat, towarzysząc w wędrówce Świętej Rodziny do Betlejem, a mędrcom ze Wschodu i ubogim pastuszkom do stajenki. Znowu rozegrał się przed naszymi oczyma znany z przekazów upiorny taniec Heroda z demonami śmierci i piekieł, kończący się rzezią niewiniątek. Jednakżetym razem król Herod wraz z bałwochwalczym orszakiem nie przerażali publiczności, a raczej bawili i budzili współczucie za sprawą sugestywnej interpretacji  uzdolnionych artystów, uczniów klasy piątej, których talent przyćmił na chwilę występy starszych aktorów. Na scenie bieliło się i skrzyło od jasności pierzastych aniołów, a cud Narodzenia Pańskiego objawił nam nie tylko nowe gwiazdy sceniczne, ale także muzyczne, gdyż wśród dźwięków wybrzmiewających instrumentów pojawiły się saksofon i wiolonczela, na których z wirtuozerią zagrały kolędy uczennice naszej szkoły. Niezapomnianych przeżyć wokalno – muzycznych w radosnym kolędowaniu dostarczyła gościom cała społeczność szkolna począwszy od przedszkola i uczniów „zeróweczki”, a skończywszy na pedagogach i rodzicach – wszyscy też stanęli na wysokości zadania. W tym dniu nikt nie mógł się wykpić od wspólnych wyśpiewów na cześć Nowonarodzonego, by tym samym wszystko, co się od tej pory zdarzy, szło zgodnie z życzeniem kolędników tylko: „Na szczęście, na zdrowie na ten Nowy Rok!”    
   tekst: M. Lasota     
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image 
Zmieniony ( 07.01.2019. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »