Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
22.02.2019.
"Kiedy myślę, Ojczyzna …” - młodzi recytatorzy w patriotycznym repertuarze wierszy o Ojczyźnie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
17.05.2018.
 Włączając się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, liczna, bo 18-osobowa  grupa uczniów z klas V- VII szkoły podstawowej i oddziałów gimnazjalnych wzięła udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim pod hasłem: „Kiedy myślę, Ojczyzna…” 1918- 2018. 15 maja 2018 roku na scenie sali widowiskowej Gminnego Centrum Kultury w Radomyślu nad Sanem z siedzibą w Chwałowicach wybrzmiały piękne wiersze patriotyczne popularyzujące symbole narodowe i miłość do Ojczyzny.
Nie zabrakło utworów wieszczów narodowych, jak choćby „Reduty Ordona” czy fragmentów „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza, jak i wspaniałych interpretacji głosowych wierszy polskich noblistów, m. in. „Gawędy o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej. Z uwagą wysłuchano też  fragmentu  poematu Karola Wojtyły pt. „Myśląc Ojczyzna”, z którego zaczerpnięto motyw przewodni niniejszego konkursu. Spośród 65 uczestników w gronie laureatów znalazło się aż dwoje naszych uczniów:  w pierwszej kategorii wiekowej (klasy IV- VI)- Sara Saja zajęła II miejsce, zaś w drugiej kategorii wiekowej (kl. VII oraz II- III gimnazjum)- Daria Weremko uplasowała się na miejscu III! Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.     Jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości to święto nas wszystkich, Polaków, którym bliskie są wartości patriotyczne. Pięknie pisał o nich Karol Wojtyła, późniejszy papież Jan Paweł II: „(…) z niej   się wyłaniam... gdy myślę Ojczyzna - by zamknąć ją w sobie jak skarb. Pytam wciąż, jak ją pomnożyć, jak poszerzyć tę przestrzeń, którą wypełnia”. Zachęceni słowami wielkiego rodaka skłońmy się do refleksji nad naszą rolą w budowaniu wolnej i silnej Polski.
    tekst: R. Puzio

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
Zmieniony ( 17.05.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »