Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
19.03.2019.
„Bądź z serca pozdrowiona, Ojczysta święta mowo!”- obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
22.02.2018.
 21 lutego obchodzony jest jako Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Obchody Dnia zostały ustanowione w 1999 roku z inicjatywy UNESCO, by chronić i promować różnorodność językową świata. Z tej to okazji w Publicznej Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Woli Rzeczyckiej odbył się IV Gminny Konkurs Ortograficzny, w którym wzięły udział dwie uczennice naszej szkoły, tj. Julia Kuciapa i Amelia Pomykała, zaś pani Renata Puzio pełniła funkcję członka komisji w części konkursowej dla mieszkańców gminy.
Tematyka dyktand nawiązywała do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, którą będziemy świętować w tym roku. Nasze uczennice bardzo dobrze poradziły sobie z zawiłościami języka polskiego, z powodzeniem rywalizując z ośmioma najlepszymi uczniami w gminie. Julia Kuciapa zajęła III miejsce w tym konkursie. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody ufundowane przez wójta, pana Jana Pyrkosza. W kontekście dzisiejszego święta warto uświadomić sobie, jak ważną wartością kształtującą naszą tożsamość narodową jest język ojczysty. To polszczyzna sprawia, że kultura polska odróżnia się od innych kultur. To w języku Szanujmy więc słowo, dbajmy o piękno polskiej mowy, bo jest ona istotnym elementem tworzącym nasze społeczeństwo. Franciszek Ksawery Dmochowski, wybitny poeta i publicysta klasycystyczny, powiedział: „A nade wszystko szanuj mowę twą ojczystą, nie znać języka swego – hańbą oczywistą.” Pamiętajmy o tym nie tylko z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.
         tekst: R. Puzio
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image 
Zmieniony ( 22.02.2018. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »