Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
19.03.2019.
Z szacunku dla środowiska ... Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
19.10.2017.
 W minionym tygodniu w holu naszej szkoły mieliśmy okazję podziwiać wystawę prac recyklingowych przygotowanych w ramach akcji Sprzątanie Świata – Polska 2017, która w tym roku przebiega pod hasłem „Nie ma śmieci, są surowce!”. Do akcji przystąpiły wszystkie klasy naszej szkoły, włącznie z oddziałem przedszkolnym. Uczniowie, pod opieką wychowawców,  mieli za zadanie przygotować jedną wspólną pracę, wykorzystując do jej wykonania różnego rodzaju odpady przeznaczone do recyklingu. Najmłodsi wymyślili kocie główki ze zużytych płyt CD, zaś pierwszoklasiści utworzyli barwną makietę miasta.
Klasa II pokazała, jak w ciekawy sposób wykorzystać niepotrzebne kartony, robiąc z nich pociąg, który nie tylko wspaniale wyglądał, lecz także służył do zabawy. Klasa III wykonała naprawdę użyteczną lampę elektryczną, której abażur został zrobiony z podstawy plastikowych butelek oraz doniczek. Całość pomalowano farbą, więc lampa wyglądała naprawdę  imponująco. Efektem pracy uczniów klasy IV  były barwne poszewki na poduszki uszyte ze skrawków materiałów. Ciekawe wzory oraz naszywki aplikacji z pewnością zachęcą uczniów do sięgnięcia po igłę i niepotrzebne ścinki, by samodzielnie uszyć niepowtarzalną poszewkę do własnego pokoju. Klasa V, wykorzystując w swojej pracy technikę papierowej wikliny, zrobiła koszyki, używając w tym celu tylko starych gazet. Klasa VI  postanowiła zachęcić swoich kolegów do korzystania z oryginalnych map, prezentując jako efekt zbiorowego wysiłku fizyczną mapę Polski wykonaną z plastikowych nakrętek. Klasa VII przedstawiła nam swoją propozycję na odnowienie starych mebli. Na wystawie znalazły się – niczym w salonie Agata Meble - stolik oraz krzesło będące efektem ich pomysłowej tapicerskiej pracy. Drugoklasiści z gimnazjum przygotowali świetną ozdobę ogrodową – łabędzia wykonanego ze starych opon samochodowych. Natomiast najstarsi gimnazjaliści zaprezentowali społeczności szkolnej projekt niezwykłej jesiennej sukni wieczorowej wykonanej ze wszystkich rodzajów odpadów:  foliowych worków i gumowych rękawiczek, pokruszonych płyt CD oraz makulatury, dopełniając całość kapitalnymi dodatkami – barwną parasolką z plastikowych butelek i złocistym pasem z wieczek od słoików. Nagrodą za pomysłowość i sumienną pracę zawsze chętnie integrującej się społeczności szkolnej był zestaw pojemników do segregacji śmieci i odpadów. Wszystkim uczestnikom prac zbiorowych, a także autorom prac indywidualnych gratulujemy pomysłów, talentu, a przede wszystkim zaangażowania. Wystawa z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci i będzie inspiracją do ponownego wykorzystania odpadów recyklingowych, bo przecież … - nie ma śmieci, są surowce!
    tekst: Agnieszka Pamuła  - z-ca przewodniczącej SU
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image 
Zmieniony ( 19.10.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »