Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
22.02.2019.
Po prostu Szkoła Sukcesu! – o wynikach egzaminu gimnazjalnego 2017 Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
19.06.2017.
 Jeszcze nie okrzepliśmy po pozytywnych emocjach, jakie zafundowali nam nasi gimnazjaliści jako laureaci konkursów powiatowych, a na horyzoncie już kolejne dobre nowiny ...    
Zawsze z drżeniem serca oczekujemy na wyniki egzaminów gimnazjalnych, mimo iż każdego roku mamy powody do satysfakcji i zadowolenia. Ale w naturze człowieka leży ciągłe dążenie do doskonałości, toteż w głowach uczniów i nauczycieli – w oczekiwaniu na efekty wspólnej pracy – kołaczą się myśli niepokoju i dręczące pytania w stylu: „Co można było zrobić lepiej?”
Jednak tegoroczne wyniki przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.  Nasi uczniowie uzyskali wyniki z egzaminu gimnazjalnego powyżej średniej gminnej, powiatowej i wojewódzkiej z części humanistycznej, matematycznej i języka obcego nowożytnego – lepsze niż kiedykolwiek wcześniej.
Zacznijmy od „przodownika” sukcesu, czyli matematyki. W matematycznej części egzaminu nasi uczniowie uzyskali średnią 19,3 pkt (tj. 66,6% realizacji zadań), przewyższając średni wynik w gminie o 5,6 pkt (19,3%); przewyższając wynik w powiecie o 4,8 pkt (17%); przewyższając wynik w województwie o 5,1 pkt (17,5%). To naprawdę imponujące osiągnięcie naszych trzecioklasistów!
Prześledźmy następny przedmiot w kolejności osiągnięć – język obcy nowożytny (język angielski). O ile na poziomie podstawowym średni wynik naszych uczniów był już zadawalający i wynosił -  26,7 pkt (tj. 66,8% realizacji zadań); wyższy niż w gminie o 4,3 pkt (11%) i województwie o cztery dziesiąte punktu, tj. 1%. To na poziomie rozszerzonym może nas jeszcze bardziej satysfakcjonować, bo - plasując się w średniej 21,3 pkt (tj. 53,2% realizacji zadań) - był wyższy od średniego wyniku w gminie o 6,1 pkt (15,2%); wyższy od wyniku w powiecie 2 pkt (5%) i wyższy od wyniku w województwie o 2,7 pkt (7%).
Jak co roku bardzo dobrze poszedł gimnazjalistom egzamin z historii i wiedzy o społeczeństwie. Osiągając średni wynik 21,1 pkt (tj. 65,9% realizacji zadań), nasi uczniowie przewyższyli wynik w gminie o 3,1 pkt (9,7%); przewyższyli wynik w powiecie o 1,8 pkt (5,4%); przewyższyli wynik w województwie o 1,8 pkt, co daje im przewagę 5,7%. Corocznie jest też powód do zadowolenia z osiągnięć egzaminacyjnych z języka ojczystego. Także i w tym roku gimnazjaliści nie zawiedli, osiągając średni wynik 22,1 pkt (tj. 69,2% realizacji zadań), co dało im przewagę nad średnim wynikiem w gminie o 2 pkt (6,5%); zyskali także przewagę nad wynikiem osiągniętym w powiecie o sześć dziesiątych (1,9%); a minimalnie, bo także o sześć dziesiątych punktu, ich wynik uplasował się niżej od wojewódzkiego – co i tak nie zaprzecza faktowi, że spośród przedmiotów objętych egzaminem język polski miał w przypadku naszych gimnazjalistów najwyższą, sięgającą niemal 70%, wykonalność zadań arkusza egzaminacyjnego. Na uwagę także zasługuje tegoroczny średni wynik gimnazjalistów, jaki osiągnęli z przedmiotów przyrodniczych, bo wyniósł 14,1 pkt (tj. 50,4% realizacji zadań) i był wyższy od średniego wyniku w gminie o dwie dziesiąte punktu, a tylko o pięć dziesiątych punktu niższy od wyniku w powiecie i o osiem dziesiątych punktu niższy od wyniku w województwie.
Reasumując – po analizie wyników egzaminów naszych uczniów – z perspektywy praktyki wielu lat, można stwierdzić, że na tle badanej populacji (gminnej, powiatowej i wojewódzkiej) największą przewagę uzyskują z matematyki, a następnie z przedmiotów humanistycznych, do których obecnie dołączył także język angielski. To bardzo dobrze rokuje na przyszłość i, niestety, trochę smuci w kontekście tzw. „wygaszania gimnazjów”.
Trzecioklasistom, już wkrótce naszym absolwentom, serdecznie gratulujemy wspaniałej postawy uczniowskiej i doskonałych wyników egzaminu!

      tekst: M. Lasota
 
Image
Image 
Zmieniony ( 19.06.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »