Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
19.04.2019.
Ostatki w lasowiackiej zagrodzie Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
01.03.2017.
 W ostatni dzień karnawału, 28 lutego 2017r. uczniowie klasy II i III  szkoły podstawowej  wraz z wychowawcami  brali udział w projekcie zorganizowanym przez Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli pod hasłem. „Z lasowiackiej zagrody – folklor Puszczy Sandomierskiej”- kultura lasowiacka. W ramach tego projektu organizator zapewnił również bezpłatny dojazd dla dzieci, który dofinansowany został  ze środków powiatu stalowowolskiego.
Podczas podróży do Stalowej Woli, pani Karolina Głogowska, pracująca w Miejskim Zakładzie Komunalnym opowiadała dzieciom ciekawostki o rozkładzie odpadów i możliwości powtórnego ich wykorzystania oraz zachęcała do  rzetelnego segregowania śmieci. Projekt, w którym brali  udział uczniowie ze szkoły w Rzeczycy Długiej składał  się z dwóch etapów: lekcji folkloru i warsztatu.  Ze względu na ostatni dzień karnawału  wybraliśmy zajęcia muzyczne pt. „Wiejska potańcówka – folklor muzyczny” była to lekcja bazująca na muzyce i elementach tańców lasowiackich. Dzieci zdobyły wiedzę na temat specyfiki muzyki lasowiackiej i używanych instrumentów muzycznych. Nauczyły się również podstawowych kroków tańców lasowiackich,
Zajęcia „Skarby z lasowiackiej zagrody – gospodarstwo domowe” miały formę warsztatu obejmującego zagadnienia prac domowych i gospodarczych w zagrodzie Lasowiaków. Dzieci dowiedziały się jakie produkty Lasowiacy samodzielnie wytwarzali w swoich zagrodach, skąd brali takie produkty jak: jajka, ziemniaki, chleb, masło, mięso, owoce, miód. Podczas tych zajęć dzieci nauczyły się także nazywać i rozróżniać zboża, grzyby oraz owoce leśne. Malowały również wiejską  zagrodę przy użyciu  farb i warzyw oraz  samodzielnie  ubijały  domowe, tradycyjne masło.
Na zakończenie wszyscy uczestnicy projektu  smarowali  masłem chleb i degustowali  to, co sami wytworzyli. Były to inne, ale jakże ciekawe, smaczne i przyjemne „ostatki” za  które serdecznie organizatorom  dziękujemy.

     tekst: T. Zawadzka

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image 

Zmieniony ( 01.03.2017. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »