Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
19.05.2019.
Wycieczka do Roztoczańskiego Parku Narodowego Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
28.10.2016.
 W związku z realizacją zadań projektu edukacji ekologicznej „Zielone światło dla młodych” uczniowie gimnazjum i szkoły podstawowej w Rzeczycy Długiej w dniu 19 października 2016 r. uczestniczyli w wycieczce do Roztoczańskiego Parku Narodowego. W  tym przedsięwzięciu towarzyszył nam przedstawiciel koła Łowieckiego Głuszec w Tarnobrzegu, Jerzy Sołtys.
Celem wycieczki było zapoznanie uczniów z bogactwem fauny i flory RPN oraz zwrócenie uwagi na konieczność podejmowania działań mających na celu ochronę środowiska naturalnego.
Eskapadę rozpoczęliśmy od zwiedzania Ośrodka Edukacyjno- Muzealnego. Wraz z przewodnikiem udaliśmy się na ekspozycję stałą, która ukazywała różnorodność przyrody ożywionej i nieożywionej parku. Mogliśmy obejrzeć okazy ssaków: jeleni, niedźwiedzi, wilków, dzików, a także różnych gatunków ptaków i roślin charakterystycznych dla terenów Roztocza. Następnie obejrzeliśmy film przyrodniczy, który był dopełnieniem informacji zdobytych na wystawie.
W dalszej części wycieczki udaliśmy się na zwiedzanie kolejnych atrakcyjnych obiektów: Zwierzyńca i Kościoła na wodzie z mnóstwem kaczek na stawie, które mogliśmy także karmić.
Następnym punktem na naszej ekologicznej drodze była ścieżka edukacyjna na Bukową Górę. Dowiedzieliśmy się od pani przewodnik, jakie zasady obowiązują podczas zwiedzania Parku Narodowego. Trasa tej ścieżki prowadziła od Ośrodka Edukacyjnego na Bukową Górę i do miejscowości Sochy. Po drodze mijaliśmy kamień zwany głazem papieskim, pomnik poświęcony Pamięci Poległych Leśników, zwalone olbrzymie jodły, dokonując pomiaru jednej z nich, która miała 38 m długości. W miarę marszu na górę po schodach zbudowanych z drewnianych bali, zmieniał się charakter lasu, który wynikał ze zmian żyzności siedlisk; od boru sosnowego poprzez bór jodłowy do żyznej buczyny.
Ścieżka edukacyjna kończy się w miejscowości Sochy przy cmentarzu upamiętniającym niemiecką pacyfikację wsi 1 czerwca 1943 r. Wycieczka bardzo podobała się uczestnikom. Zwiedzili wiele ciekawych miejsc i poszerzyli wiedzę z zakresu ekologii.

tekst: Jolanta Lubera

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image 

Zmieniony ( 28.10.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »