Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
16.12.2018.
Rowerem przez Roztocze Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
17.06.2016.
 Organizując tegoroczną wycieczkę szkolną dla swoich uczniów wychowawczynie klas IV- V postawiły na aktywny wypoczynek. 15 czerwca 2016 roku odbyła się wyprawa rowerowa, która miała swój początek w Zwierzyńcu, mieście okrzykniętym Perłą Roztocza. To tam 30-osobowa grupa młodych entuzjastów przygód, po doborze odpowiednich rowerów, wyruszyła pod opieką dwóch przewodników,  by odkrywać tajemnice Roztoczańskiego Parku Narodowego.
Niezwykle malownicza ścieżka rowerowa, długości ok.16 km, wiodła przez naturalny las, ukazując ciekawe okazy drzew i krzewów, jak np. choina kanadyjska, cyprysik, klon srebrzysty, klon tatarski czy osobliwy korkowiec amurski. Nieopodal trasy przejazdu położone są także urokliwe Stawy „Echo”, gdzie z miejsca widokowego umiejscowionego na drewnianej wieży można podziwiać przepiękne sztuczne akweny powstałe w rozlewisku rzeki Świerszcz. Miejscem docelowym wyprawy była Florianka, XIX- wieczna ordynacka osada leśna położona na skraju lasów zwierzynieckich, w której uczniowie mogli zwiedzić: Ośrodek Hodowli Konika Polskiego-potomka dzikich koni leśnych, a także Izbę Leśną  w zabytkowej leśniczówce z 1823 roku, gdzie zapoznały się z dawnymi warunkami pracy leśniczego. Wysłuchały też historii „Floriana”, olbrzymiego dębu szypułkowego. Ich wiedza została wzbogacona o atrakcje turystyczne samego Zwierzyńca, miejsca, w którym można jeszcze zobaczyć prawdziwie krasnale. Niewątpliwie największe na wszystkich wrażenie zrobił najważniejszy zabytek miasta- barokowy kościółek na wyspie. Stracone podczas fizycznego wysiłku kalorie zostały uzupełnione przy ognisku połączonym z pieczeniem kiełbasek, które odbyło się w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym PRN. Nie zabrakło zabaw i pląsów przygotowanych przez nasze uczennice- harcerki.
Wszyscy niechętnie opuszczali roztoczańskie lasy z ich żywicznym świeżym powietrzem, wypełnione świergotem ptaków, które w asyście słonecznej, ciepłej aury pokazały się nam w pełnej krasie. Zrelaksowani i usatysfakcjonowani, zgodnie stwierdziliśmy, że taką wycieczkę trzeba powtórzyć.
    tekst: R. Puzio
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image
 
Image 
Zmieniony ( 17.06.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »