Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
23.01.2019.
Przegląd kolęd i pastorałek Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
21.12.2007.
Święta Bożego Narodzenia bez kolęd i pastorałek, straciłyby wiele ze swojego niepowtarzalnego uroku. Zwyczaj kolędowania wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich kiedy to na początku roku sąsiedzi i krewni odwiedzali się wzajemnie, obdarowywali się prezentami i śpiewali pieśni na swoją cześć (calendae - początek miesiąca).

    

         W naszej szkole dbamy o kultywowanie tradycji, szczególnie tak pięknych jak te, związane z obchodami świąt Bożego Narodzenia. W związku z tym Samorząd Uczniowski szkoły podstawowej i gimnazjum, przy współudziale  wychowawców klas zorganizował Szkolny konkurs kolęd i pastorałek, pod hasłem „Kolędy to czas…”. Patronat honorowy nad imprezą objął pan dyrektor. Uczniowie w świątecznym duchu mogli porywalizować z rówieśnikami, prezentując swoje wokalno- muzyczne talenty. Przegląd odbył się 20 grudnia 2007r. Przeprowadzony został w trzech grupach wiekowych: klasy „0”-III, IV-VI szkoły podstawowej i klasy I-III gimnazjum, w dwóch kategoriach: soliści i zespoły. Występ właściwy poprzedziły eliminacje klasowe, w wyniku których wyłoniono przedstawicieli poszczególnych klas. Oceny naszych kolędników dokonało jury, w skład którego weszli obecni i emerytowani nauczyciele naszej szkoły a mianowicie pani Janina Golik, pani Olga Chamot, pani Małgorzata Mozgawa i pan Paweł Słowik. Wykonawcy otrzymywali punkty za dobór repertuaru, opracowanie muzyczne, interpretację i ogólny wyraz artystyczny. Przy akompaniamencie skrzypiec, gitary i organ mogliśmy usłyszeć najpiękniejsze kolędy i  pastorałki, m.in „Przybieżeli do Betlejem”, „Lulajże Jezuniu”, „W żłobie leży”, czy „Oj, maluśki, maluśki”, ale także współczesne piosenki o tematyce bożonarodzeniowej.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

Jury miało trudne zadanie, poziom był bardzo wyrównany. Po długich i burzliwych naradach udało się jednak wyłonić zwycięzców, poszczególnych kategorii.

Kategoria – solista

  • Klasy  „0”-III:

  I miejsce – Paulina Mańkowska, kl.III

  II miejsce – Karolina Wojtala, kl. I

  III miejsce – Jakub Laba, kl. „0”

  • Klasy IV-VI

  I miejsce- Łucja Sołtys, kl. VI

  II miejsce- Dominika Rybak, kl. V

  III miejsce – Agnieszka Sioda, kl. IV

  • Klasy I- III gimnazjum

  I miejsce – Joanna Pomykała, kl.II

  II miejsce - Sylwia Kuziora, kl. I

  III miejsce – Paulina Wójcik, kl. IIIb

 Kategoria – zespoły

  • Klasy  „0”-III:

  I miejsce – klasa III

  II miejsce- klasa II

  III miejsce – klasa „0”

  • Klasy IV-VI

  I miejsce – klasa IV

  II miejsce – klasa VI

  III miejsce – klasa V

  • Klasy I- III gimnazjum

 I miejsce – klasa III „b”

 II miejsce – klasa I

III miejsce – klasa II   

                                                                    

                                                         Renata Puzio

  

Zmieniony ( 21.12.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »