Szkoła Podstawowa w Rzeczycy Długiej
Aktualności
22.02.2019.
Dzień Edukacji Narodowej Utwórz PDF Drukuj Wyślij znajomemu
Redaktor: Administrator   
19.10.2007.
          
              Nie wszystek umrze, kto trwa w sercach wdzięcznych mu ludzi ...
             W sobotę 13 października 2007r. o godz. 11.00 odbyła się  w Zespole Szkół w Rzeczycy Długiej uroczystość odsłonięcia tablicy pamiątkowej honorującej osobę długoletniego kierownika (1949 – 1979r.) i inicjatora budowy naszej szkoły, pana Stanisława Aleksandra Katrusiaka. Człowieka owianego niemal legendą, który nie tylko szybko zasymilował się z lokalną ludnością, ale na trzydzieści lat wypowiedział bezpardonową walkę wstecznictwu i analfabetyzmowi, a także zdołał zarazić bakcylem społecznictwa wielu tutejszych mieszkańców.
         
            Uroczystość miała podwójnie doniosły charakter, jako iż zbiegła się z obchodami Święta Komisji Edukacji Narodowej, w związku z czym artystyczna oprawa ceremonii toczyła się dwutorowo; w nawiązaniu do tzw. Dnia Nauczyciela oraz do sylwetki pana Stanisława Katrusiaka. Uroczystość otworzył swoim wystąpieniem główny gospodarz imprezy o wymiarze lokalnym, pan Jacek Bochniak, dyrektor Zespołu Szkół w Rzeczycy Długiej, który podkreślił znaczenie wybitnych osobowości ze świata nauki na przestrzeni dziejów w rozwoju polskiej oświaty i środowiska szkolnego.
 Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Szkołę zaszczycili swoją obecnością między innymi: pan Antoni Błądek – Starosta Powiatu Stalowowolskiego, pan Jan Pyrkosz – Wójt Gminy Radomyśl nad Sanem, pan Edward Wermiński – Przewodniczący Rady Gminy Radomyśl, pan Ryszard Kowal – Wiceprzewodniczący Rady Powiatu, pani Małgorzata Nowak – Sekretarz Gminy Radomyśl nad Sanem, pan Jerzy Gorczyca – przedstawiciel Radnych Gminy Radomyśl, a   także  członkowie  rodziny   pana   Katrusiaka,    nauczyciele    emeryci,  grono   nauczycielskie   szkoły,   rodzice i młodzież  szkolna   Odsłonięcia tablicy pamiątkowej, usytuowanej w murach szkolnego hollu, dokonała córka pana Stanisława Katrusaka, pani Urszula Cisło, przybyła na uroczystość z małżonkiem oraz bratem Aleksandrem Katrusiakiem i jego rodziną, zaś o jej poświęcenie został poproszony ks. Tadeusz Mentel – proboszcz tutejszej parafii, katecheta i przewodnik duchowy rzeczyckiej młodzieży.
Image
Image
Image
Image
Po ceremonii poświecenia przed tablicą wiązanki kwiatów złożyła rodzina honorowanego, młodzież szkolna i inni zaproszeni goście.
Image
Image
Image
W związku z odsłonięciem tablicy, której fundatorem jest Rada Rodziców przy ZS w Rzeczycy Długiej, usłyszeliśmy wiele ciepłych i serdecznych słów o byłym kierowniku szkoły, panu Stanisławie Katrusiaku, z ust jego byłych pracownic – członkiń kadry nauczycielskiej: pani Janiny Golik i pani Marii Pałki. Obie panie opowiadały o swoich pierwszych kontaktach z panem Katrusiakiem i opiece kierowniczej, jaką mu zawdzięczały, podkreślając wielką życzliwość i oddanie byłego kierownika, a także jego talent do pozyskiwania i zjednywania sobie przychylności młodych ludzi.
 Image
Image
Image
 Goście zaproszeni przez gospodarza szkoły, pana Jacka Bochniaka, na mniej oficjalną część spotkania, która odbywała się w miłej atmosferze i przy wspólnym poczęstunku, wspominali czasy działalności niezwykłego kierownika i związane z nim anegdotyczne historie, jakie zdarzyły się w szkole, na radach naukowych i w kontaktach z lokalną ludnością. W obu częściach uroczystości uczestniczyła rodzina pana Katrusiaka: córka z mężem, syn z żoną oraz innymi członkami rodziny. Uroczystość zakończyły podziękowania zięcia pana Katrusiaka złożone właśnie w imieniu uczestniczącej w tym wydarzeniu rodziny wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania tej niezwykle wzruszającej i podniosłej uroczystości.
Image
 
Zmieniony ( 26.10.2007. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »