Literackim patronem roku 2016 jest Henryk Sienkiewicz – taką decyzję podjął 22 grudnia 2015 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.Okazją do ustanowienia patronatu jest 170. rocznica urodzin oraz 100. rocznica śmierci wspaniałego pisarza. W uchwale sejmowej podkreślono, że Sienkiewicz to:„pierwszy Polak uhonorowany Nagrodą Nobla w dziedzinie literatury, doceniony za całokształt twórczości”. Bezsprzecznie wszystkie powieści historyczne pisarza podtrzymywały na duchu kolejne pokolenia Polaków w czasach narodowych niedoli.
Twórczość Henryka Sienkiewicza, działalność społeczna i nieustanne orędownictwo za niepodległym państwem polskim odegrały niezwykle istotną rolę w odzyskaniu przez Polskę państwowości. „Niech Sienkiewiczowska spuścizna stanowi podstawę patriotycznego wychowania młodych pokoleń Polaków” - głosi uchwała, w myśl której 5 kwietnia 2016 r. minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, w muzeum pisarza w Oblęgorku, zainaugurował oficjalnie rozpoczęcie Roku Sienkiewiczowskiego. Nasza szkoła ma także swój mały wkład w uhonorowanie patronatu genialnego polskiego eseisty, gdyż w minioną środę, 4 maja 2016 r., sześcioosobowa grupa gimnazjalistów z klasy pierwszej i drugiej uczestniczyła w Gminnym Konkursie Czytelniczym pod hasłem „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza”. Przygotowanie do konkursu wymagało nie tylko wnikliwego studium biografii pisarza, ale także przeczytania trzech nowel: Stary Sługa, Hania, Selim Mirza – składającychsię na tzw. małą trylogię. W konkursie wzięło udział 23 uczniów  z czterech gimnazjów naszej gminy. Sumienna praca naszych gimnazjalistów przyniosła spodziewane rezultaty w postaci pierwszego i trzeciego miejsca. Pierwsze miejsce zajęła drugoklasistka Joanna Kata, trzecie - pierwszoklasista Mateusz Młynarczyk, zaś tuż za podium najlepszych konkursowiczów uplasowała się czwórka pozostałych naszych gimnazjalistów w składzie: Izabela Gorczyca, Marcin Bednarz, Artur Ozga i Jakub Gorczyca. Wszyscy wyróżnieni otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe, przy czym najlepsi cieszyli się z nagród książkowychautorstwa Henryka Sienkiewicza. Jednak najważniejszą nagrodą dla wszystkich uczestników tegorocznego Gminnego Konkursu Czytelniczego oraz ich opiekunów w obu kategoriach wiekowych (szkoły podstawowe i gimnazjum), któremu honorowo patronował wójt gminy, pan Jan Pyrkosz, będzie przygotowywany przez organizatorów wyjazd do Oblęgorka, obecnego muzeum Henryka Sienkiewicza, zapowiedziany na połowę czerwca. Wycieczka miałaby również objąć Czarnolas – muzeum Jana Kochanowskiego, zamek chęciński, gdzie kręcono sceny do filmu Jerzego Hoffmana „Pan Wołodyjowski” na motywach Sienkiewiczowskiej powieści, i docelowy Oblęgorek – dworek będący darem narodu polskiego w hołdzie dla talentu pisarza.
Henryk Sienkiewicz powiedział: „Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega, albo zaśnie - w każdym razie wygra...”
Nasi uczniowie wygrali, bo postawili na wiedzę i umiejętności, przynieśli chlubę szkole i satysfakcję swojej nauczycielce.

    tekst: M. Lasota

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image 

Image